Reklam
Reklam
20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek?

20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağı kısıtlaması sürerken yasakların ne zaman biteceği merak edilen konular arasında...

12 Mayıs 2020 - 16:44

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan önlemlerden birisi olan 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı kısıtlamasıyla ilgili peşi sıra açıklamalarda gelmeye devam ediyor.

Sosyal hayatta normalleşmeye aşama aşama gidilirken, kademeli olarak sokağa çıkma yasağı kısıtlaması da esnetilmeye başlandı.

Belirli gün ve saat dilimlerinde 0-14 yaş, 15-20 yaş ve 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkabilecekler.

Uygulamanın ilk adımı geçtiğimiz pazar günü atıldı. 65 yaş üzeri vatandaşlar, kendilerine tanınan zaman diliminde sokağa çıkabilirken şimdi de gözler çocuklara ve gençlere yönelik sokağa çıkma izni uygulamasına çevrildi.

20 YAŞ ALTI NE ZAMAN SOKAĞA ÇIKABİLECEK?

Normalleşme yönünde adımlar atılırken "20 yaş altı ne zaman sokağa çıkabilecek ve sokağa çıkma yasağı devam edecek mi?" sorusu da yanıt arıyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, 0-14 yaş ve 15-20 yaş grubu için sokağa çıkma izni günü ve saati duyuruldu.

20 yaş altı için esneme iki grup halinde uygulanacak.

0-14 yaş grubu hafta içinde, 13 Mayıs Çarşamba günü, yine 11.00 ile 15.00 saatleri arasında, yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkartılabilecek.

15-20 yaş grubu ise 15 Mayıs Cuma günü, yine aynı şartlarda ve aynı saatlerde dışarı çıkarak, hava alıp dinlenebilecek. Kurallara riayet düzeyine bakarak, sonraki haftalarda da aynı uygulamayı devam ettirilecek.

Ayrıca, 0-14 yaş grubu 20 Mayıs Çarşamba; 15-20 yaş grubu ise 22 Mayıs Cuma günü aynı saat aralığında dışarı çıkabilecek.

YASAĞA UYMANAYANLARA 3 bin 150 TL PARA CEZASI

Valiliklerden, 65 yaş ve üzeri ile kronik hastalığı olan vatandaşlar ve 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olan vatandaşların, dışarı çıkabilecekleri tarih ve saat aralığı dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulamasının devam ettiği göz önüne alınarak gerekli tedbirlerin alınması ve denetimlerin illerde yapılamasını istedi.

 

Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3 bin 150 TL idari para cezası kesiliyor

(Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi; Bu Kanunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, 250 Türk Lirasından 1000 Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.) maddesi de bulunuyor.

Kaynak: Milli gazete
Bu haber 656 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Esvet Sarıoğlundan teşekkür
Başkan Esvet Sarıoğlundan teşekkür
Fındık Üzerinde Oynanan Oyunlara Tepki!
Fındık Üzerinde Oynanan Oyunlara Tepki!