Reklam
Reklam
693 yıl önce bugün ’Devlet-i Âliyye’nin kurucusu vefat etti!

693 yıl önce bugün 'Devlet-i Âliyye'nin kurucusu vefat etti!

01 Ağustos 2019 - 10:12

Dünyada tek hanedan üzerine en uzun yaşayan devletin kurucu lideri 693 yıl önce bugün vefat etti.

mask
mask
mask

 

Haber albümü için resme tıklayın

 

Dünyada tek hanedan üzerine en uzun yaşayan devletin kurucu lideri Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey, 693 yıl önce bugün vefat etti.

Oğuzların Bozok kolunun Kayı Boyu’ndan Ertuğrul Gâzî’nin oğludur. Osman Gâzî, miladi 1258 yılında Söğüt’te doğdu.

Dünyanın en uzun ömürlü hânedanını kurup, Osmanlı devletinin temelini attı. Osman Bey'e dinin övünç kaynağı Fahrüddîn lakabı verildi.

1326 senesinde Söğüt’te vefât edip, Orhangazi'nin Bursa'yı teslim almasının ardından "Gümüşlü Kümbet" olarak tanınan ve sonradan türbeye çevrilen eski Doğu Roma şapeline defnedildi.

 

OSMAN BEY KİMDİR

Osman Bey, Osman Gazi ve I. Osman adlarıyla tanınan, 600 yıllık bir tarih diliminde üç kıtada hüküm süren Osmanlı Devleti'nin kurucusu ve ilk Osmanlı Padişahı.

1258 yılında Söğüt'te, Ertuğrul Gazi ve Halime Hatun'un çocukları olarak hayata gözlerini açan Osman Gazi, 1281'de Söğüt'te Kayı Boyu'nun yönetimine geçti.

 

23 yaşındayken Kayı Boyu’nu yönetmeye başlayan Osman Gazi’nin, aşiretin önemli kişilerinden biri olan Ömer Bey'in kızı Mal Hatun ile evlendi.

 

Kendisinden sonra Osmanlı'nın başına geçecek oğlu Orhan Gazi doğdu. Osman Gazi’nin daha sonra evlendiği, Ahi Şeyhleri’nden Şeyh Edebali'nin kızı Malhun Hatun'dan da Alaeddin adında bir oğlu vardı.

1283 yılında babası Ertuğrul Bey'in ölümü üzerine onun yerine Anadolu Selçuklu Devleti'nin uçbeyi olan Osman Bey, beyliğin başına geçtikten sonra ilk iş olarak, Türkmen boylarını etrafında topladı.

İlk Osmanlı savaşı olarak bilinen, 1284 yılındaki, Bursa'nın İnegöl kazasına 10 km uzaklıkta bulunan Hamzabey köyündeki Ermeni-Beli savaşında, Osman Gazi’nin yeğeni Baykoca şehit düştü.

Takip eden sene Osmanlı tarihindeki ilk kale fethi olan Kulaca Hisar'ın fethi gerçekleşti.

Osman Bey, büyük uçbeyi olduktan sonra isyanlar, kargaşalar ve taht kavgaları içinde olan Bizans’ın durumunu değerlendirerek, İmparatorluk üzerindeki faaliyetlerine başladı.

Selçuklu Sultanı III. Alaaddin Keykubad’ın, Eskişehir ve İnönü bölgelerini Osman Gazi'ye vermesinin ardından, 1291 tarihinde İnegöl Tekfuru ile savaşıp Karacahisar'ı alarak, Sakarya taraflarına akınlar düzenleyen Osman Gazi, amcası Dündar Bey’i, Bizans Tekfurları ile ilişki kurduğu için 1298 tarihinde öldürttü.

 

Karacahisar, Bilecik, Yarhisar, İnegöl ve Yenişehir'i Osmanlı topraklarına katmasının ardından 1288 yılında beyliğin başkentini Bilecik'e taşıyan Osman Gazi, birçok tarihçi tarafından Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş tarihi olarak kabul edilen 1299 yılında "büyük uçbeyi" oldu.

Bizans ile yapılan ilk savaş olan Koyunhisar Savaşı'nın kazanılmasıyla, Osman Bey'in adı ve Osmanlı Beyliği, Anadolu çevresinde tanınmış oldu. Buna dayanarak bazı tarihçiler, Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş tarihi olarak 1299 yerine, Koyunhisar Savaşı'nın kazanıldığı 27 Temmuz 1302 olarak kabul ederler.

 

Savaşın bir başka sonucu da Anadolu'dan, Osman Bey'in safında savaşmak üzere Batı Anadolu'ya yapılan ve Osmanlı’nın ilerlemesini hızlandıracak sonuçlar doğuran göçler oldu.

1303 yılında İznik kuşatıldı ve Marmaracık Kalesi fethedildi. Devam eden fetihlerle, 1306'da yapılan Dinboz Savaşı sonunda Kestel, Kete ve Ulubad kalelerinin alınmasının ardından Osmanlı, tarihinin ilk askeri antlaşmasını imzaladı.

1308'de Karahisar’ın fethiyle, bölgenin önemli ticari ve sosyal merkezlerinden biri olan İznik ablukaya alındı ve böylece Bizans'ın ticari yollarına hakim olundu.

Zor durumda kalan Bizans halkından ve valilerinden, Harmankaya valisi Köse Mihal gibi müslüman olan ve kalesiyle Osmanlılar’a katılanlar oldu. Mihal’in yardımlarıyla Lefke, Mekece ve Akhisar bölgelerinin alınmasının ardından Osman Gazi, 1315 yılında Bursa'yı da kuşattı ancak ele geçiremedi.

Osman Gazi ayrıca, 1317 yılında Karatekin, Ebesuyu, Tuzpazarı, Kapucuk ve Keresteci kalelerini fethetti, Akçakoca ve Kocaeli bölgelerini de Osmanlı topraklarına dahil etti.

Sağlığının bozulmasının ardından 1320 yılında hükümdarlığı devrettiği oğlu Orhan Gazi, Osman Bey’in vefatından önce, 1321'de Mudanya ve Gemlik'i, 1323'de Akyazı ve Ayanköy'ü, 1324 yılında Karamürsel ve Karacabey'i, 1325'te de Orhaneli'ni Osmanlı topraklarına dahil etti.

1326 yılında Bursa'da Nikris hastalığından hayatını kaybeden Osman Gazi’nin geriye bıraktığı mal varlığı, bir at zırhı, bir çift çizme, birkaç tane sancak, bir koyun, tuzluk ve kaşıklıktan ibaretti. Osman Gazi’nin türbesi Bursa'dadır.

 

Osman Gazi, babası Ertuğrul Gazi'den yaklaşık 5000 km² olarak devraldığı Osmanlı toprağını oğlu Orhan Bey’e 16000 km² olarak devretti. Osman Bey'in zamanında ilk Osmanlı parası olan "akçe", basıldı.

Osman Gazi, Türk geleneklerine bağlı kalarak, beyliğe katılan yerleri kardeşine, oğluna ve silah arkadaşları arasında bölüştürdü.

Kardeşi Gündüz Bey'e Eskişehir'i, oğlu Orhan Gazi'ye Karacahisar, Hasan Alp'e Yarhisar, Turgut Alp'e İnegöl bölgesi gibi Osmanlı'nın uç bölgelerini veren Osman Gazi, sınırların korunarak genişletilmesi planladı.

Osman Gazi fetihlerin yanı sıra, fethedilen yerlerin idareleri için gerekli teşkilatların da kurulmasına öncülük yaptı. İhtiyaca göre kanun mahiyetinde verdiği emirlerde Selçuklu kanunlarından da yararlanan Osman Gazi zamanında ilk kez vergi alındı.

Selçuklular zamanında geçerli olan tımar yöntemi Osman Gazi zamanından itibaren devam ettirildi.

Dürüst, cesur, cömert ve tedbirli kişiliğiyle tanınan Osman Gazi, adaletli bir devlet adamı olarak tanınırdı. Osman Gazi’nin, Orhan Gazi, Pazarlı Bey, Çoban Bey, Hamid Bey, Alaeddin Ali Bey, Melik Bey, Savcı Bey adında yedi erkek çocuğu ve Fatma Hatun adında da bir kız çocuğu vardı.

 

Kaynak: Milli gazete
Bu haber 2312 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 “DÜZCE BAL GİBİ TURİZM KENTİDİR”
“DÜZCE BAL GİBİ TURİZM KENTİDİR”
Her Noktada Hummalı Temizlik Çalışmaları Yapılıyor
Her Noktada Hummalı Temizlik Çalışmaları Yapılıyor