Reklamı Geç
Reklam
Reklam
AMERİKAN BEYAZ KELEBEĞİ İKİNCİ YUMURTLAMAYI GERÇEKLEŞTİRDİ

AMERİKAN BEYAZ KELEBEĞİ İKİNCİ YUMURTLAMAYI GERÇEKLEŞTİRDİ

02 Eylül 2019 - 17:26

Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran, Amerikan beyaz kelebeği ile mücadelede yapılması gerekenler hakkında önemli uyarılarda bulundu.

Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısının çıkışlarının görüldüğü bugünlerde bahçelerde zararlının yumurta paketlerini bulmak için özellikle uç dallardaki yapraklar kontrol edilmelidir. Bulunan yumurta paketleri hava sıcaklığına bağlı olarak 1-3 günde açılacaktır ve yumurtadan çıkan genç larvalar yaklaşık 10 gün ayrılmadan birlikte beslenerek yaşamlarını sürdürecektir. Tırtıl kolonilerini saymak için dalların uçlarına bakılmalıdır. Tırtıl kolonileri fındık bahçelerinde çaprazlama olarak birer ocak atlanarak her bahçede 10 ocakta dal sayımı yapılmalıdır.

Amerikan beyaz kelebeği görülmeye başladığında bulaşık yapraklar hızlı bir şekilde imha edilip, bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Ancak popülasyonun yoğun olduğu durumlarda zararlının görüldüğü yaprakların imha edilmesi zor olacağından, böcek zararı ekonomik zarar eşiğinin üstünde ise kimyasal mücadele yapılmalıdır.

Hasada yakın yapılan ilaçlamalarda hasat bekleme süresini mutlaka göz önünde bulundurmak gerekir. Hasattan sonra Eylül ayında görülen döller hava şartları müsait olduğunda yoğunluk gösterebilmektedir. Bu dönemde ki döllerle mücadele etmek; önümüzde ki senenin zararlı popülasyonunun azaltılmasında ve bitki sağlığının korunmasında etkilidir. İlaçlama yapılacaksa, yaprak gübresi ve iz elementler ile karışabilenler birlikte uygulanabilir.

 
Uygulanacak olan insektisitlerin içeriği zararlı popülasyonuna etki etmesi açısından önem arz etmektedir. Amerikan beyaz kelebeği için kullanılacak ilaçların etken maddesi; diflubenzuron, cypermethrin içerikli olmalıdır. İlaçlama yapılırken hasat süresi göz önünde bulundurularak uygulama yapılması önemle tavsiye edilir. Bilgi için odamızı ziyaret edebilirsiniz.

Görüntünün olası içeriği: bitki, ağaç ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: bitki, ağaç, açık hava ve doğa

Görüntünün olası içeriği: bitki, ağaç, çiçek, açık hava ve doğa

Görüntünün olası içeriği: bitki, ağaç, gökyüzü, açık hava ve doğa

 

Bu haber 2816 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde Üç Boyutlu Dijital Mamografi Cihazı Hizmete Girdi
Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde Üç Boyutlu Dijital Mamografi...
SGK'dan milyonlarca işçiyi sevindiren haber! Erken emekli olacaklar
SGK'dan milyonlarca işçiyi sevindiren haber! Erken emekli olacaklar
Reklamı Geç