Reklam
Reklam
ARI HASTALIKLARI VE ZARARLILARI İLE MÜCADELE EĞİTİM TOPLANTISI...

ARI HASTALIKLARI VE ZARARLILARI İLE MÜCADELE EĞİTİM TOPLANTISI DÜZENLENDİ

17 Şubat 2020 - 17:54

 

İl Müdürlüğümüz Valilik Konferans Salonunda arı hastalıkları ve zararlıları ile mücadele eğitim toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü İl Müdürü V. Necdet ÇİÇEK, Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Meral KEKEÇOĞLU, Düzce Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cafer KABA, Gölyaka Bal Üreticileri Birliği Başkanı Hasan ÖRENAY, Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğünden Veteriner Hekim Dr. Hasan Hüseyin ÜNAL ve Veteriner Hekim Mesut ŞENEL, çok sayıda vatandaş ve arıcı katıldı.

Toplantı açılışında Müdürlüğük adına konuşma yapan İl Müdürü V. Necdet ÇİÇEK; “ İlimiz bitki çeşitliliği, iklimi ve coğrafi yapısı ile arıcılık için avantajlı ve önemli bir yerde olduğundan arıcılığın İlimizde yan faaliyetten ziyade ana faaliyet olarak yapılmasını arzu ediyoruz. İlimizde 711 adet arı işletmesi, 3 adet ana arı üretim yapan işletme, 60.000 adet arı kolonisi ile yılda 550 ton bal üretimi gerçekleştirilmektedir.

Müdürlüğün, Düzce Üniversitesi ve Arı Yetiştiricileri Birliği ile birlikte Yığılca arısının tescili ve ıslahına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Bakanlık olarak arıcılarımıza damızlık ana arı, arılı kovan, alet ekipman ve güneş enerji sistemleri için desteklemeler vermekteyiz. Arıcılıkta maksimum verimi saylayabilmek için arı sağlığının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bugün buradaki arı hastalıkları ve zararlıları ile mücadele eğitiminin arıcılarımıza çok faydalı olacağına inanıyorum. Katılımınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum.  ” ifadelerinde bulundu.

Toplantıda Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekim Mesut ŞENEL bal arılarında varroa akarının biyolojisi, yaşam döngüsü ve zararları hakkında bilgilendirmede bulunmuştur.  Uzman Veteriner Hekim Dr. Hasan Hüseyin ÜNAL ise varroa zararlısına karşı etkin mücadele yöntemleri ve arıcılıkta kullanılan ilaçlar ve bunların kalıntı şekilleri üzerine bilgiler verildi.

Toplantı soru ve cevapların ardından sona erdi.

 

Bu haber 747 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Düzce girişinde, ateş ölçerli 'koronavirüs' tedbiri
Düzce girişinde, ateş ölçerli 'koronavirüs' tedbiri
TRAFİK IŞIKLARINDA “EVDE KAL” ÇAĞRISI
TRAFİK IŞIKLARINDA “EVDE KAL” ÇAĞRISI