Reklam
Reklam
AVM ve kuaförler için yeni düzenleme

AVM ve kuaförler için yeni düzenleme

Normalleşme adımları ile birlikte, önlemlerle birlikte 11 Mayıs'ta yeniden açılacak olan AVM ve kuaförlere yeni mesai saati düzenlemesi getirileceği aktarıldı.

05 Mayıs 2020 - 16:19

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, normalleşme adımlarını dün açıkladı. Buna göre kapalı olan AVM ve berber, kuaför ve güzellik salonları 11 Mayıs'ta uyulması gereken önlemler çerçevesinde yeniden açılacak.  CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova, AVM ve kuaförler için yeni mesai saati düzenlemesi getirileceğini belirtti.

Canova'nın kulis bilgilerine göre, "Kurallar henüz belli olmadı. Bugün öğleden sonra yapılması beklenen bir toplantı var. İçişleri, Sağlık ve Ticaret Bakanlıklarının bürokratları bir araya gelecek ve çalışma saatlerinden uyulacak kurallara, randevu sistemine kadar birçok kritik başlık belirlenecek. Ortak kullanılan malzemeler... Kuaförler için tarak mesela... Kişiye özel mi olacak, müşteriler kendisi mi getirecek? Çok ince detaylı bir rehber göreceğiz." dedi.

"YENİ MESAİ SAATİ BELİRLENECEK"

 Canova, "Sabah 8'den gece 10-11'e çalışabilecekler mi? Hayır, bunu net olarak söyleyebilirim. Yeni mesai saati belirlenecek, Bilim Kurulu'nun da tavsiyesi doğrultusunda. Tıpkı marketlerin yeni normali gibi. Marketler de sabah 9-akşam 9 çalışıyor artık. Eskiden akşam 10'a kadar çalışabiliyorlardı. Şimdi AVM'ler için de buna yakın bir saatin belirlenmesi bekleniyor. Kuaför ve güzellik salonu gibi hizmetlerde de gece geç saatlere sarkmaması, daha kısıtlı bir saat üzerinden işlerini yapmaları öngörülüyor. Çalışma devam ediyor, henüz netleşmedi. Netleştikten sonra usül ve kuralları göreceğimiz İçişleri Bakanlığı genelgesi yayınlanacak. Hijyen kurallarını da Sağlık Bakanlığı bir rehber haline getirecek ve meslek odalarına gönderilecek. Şu ana kadar mesleklere ilişkin 11 ayrı rehber olduğu bilgisine ulaştım. Kuaför, berber, güzellik salonu için hazırlık yapılıyor." diye konuştu.

MASKE SATIŞI

Canova, "Edindiğim ilk bilgilere göre eczanelerde satışı gerçekleşecek. Bunun dışında marketlerde de maske satılabilecek. Birçok yerde maske satışı olacağı bilgisini edindim. İnternet üzerinden, alışveriş portallarından da maske satılacak.

Tabi bir fiyat üst sınırı olacak ve farklı maske tipleri için standartlar belirlenecek. Hafta sonundan evvel bu açıklanacak. Turizm ve Kültür Bakanı kendisi açıklayacak. 3 gün içinde turizme dönük eylem planına ilişkin açıklamayı göreceğiz. Haziran ayı itibarıyla turizmin başlaması bekleniyor. İlk aşamada tüm oteller açılmayacak. Bir kademeli geçişten söz ediyoruz.

Kriterlere uyan bazı büyük oteller kısmen işletilecek, tam kapasite açılmayacak. Açık büfe kalıyor ama cam panelde kapalı sunulacak ve personel servis yapacak. Havuzlardaki klor oranı artırılacak, plajlardaki şezlonglar arası 2 metre olacak gibi kurallar gelecek. 3 gün içinde bunlar duyurulacak." ifadesini kullandı.

Kaynak: Milli gazete
Bu haber 526 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Restoran, kafe ve otellerin açılış tarihi belli oldu!
Restoran, kafe ve otellerin açılış tarihi belli oldu!
GAZETEMİZE GURBETTE MESAJ
GAZETEMİZE GURBETTE MESAJ