Reklam
Reklam
BAKANLIK’TAN ’KIRMIZI ET’ AÇIKLAMASI

BAKANLIK'TAN 'KIRMIZI ET' AÇIKLAMASI

Sağlık Bakanlığı, 'kırmızı et ve işlenmiş kırmızı et tüketiminin kansere yol açtığı' yönündeki haberlerle ilgili açıklamada bulundu.

01 Ağustos 2020 - 14:28 - Güncelleme: 01 Ağustos 2020 - 14:40

Sağlık Bakanlığı, 'kırmızı et ve işlenmiş kırmızı et tüketiminin kansere yol açtığı' yönündeki haberlerle ilgili açıklamada bulundu. Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Medyada, ‘kırmızı et ve işlenmiş kırmızı et tüketiminin kansere yol açtığı’ yönünde haberlerin yer alması üzerine kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görüşmüştür.” denilerek şöyle denildi:

Haberde bahsi geçen raporu Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) yayımlamıştır. Bu ajans, Dünya Sağlık Örgütüne bağlıdır ve aralarında Türkiye ’nin de olduğu 25 ülke tarafından yönetilmektedir. IARC raporunda, kırmızı etin fazla miktarda tüketilmesinin özellikle bağırsak kanserleri ile ilişkili olabileceği kanaatine varılmıştır. Rapor, işlenmiş kırmızı etleri ise insanlarda kanser oluşturduğuna dair tatmin edici bulgular elde edilen maddeler kategorisinde değerlendirmiştir” denildi.

Kırmızı etin önemli bir protein kaynağı olduğunun vurgulandığı açıklamada, bütün kanser yapıcı etkenlerde olduğu gibi burada da maruz kalınan miktar ve sürenin kritik önem taşıdığı, raporda günlük 50 gram işlenmiş et tüketiminin bağırsak kanser riskini yüzde 18 artırdığının ifade edildiği, TÜİK verilerine göre ise ülkemizde kişi başı günlük kırmızı et tüketimi 35 gram düzeyinde olduğu belirtildi.

Açıklamada doğru pişirilmiş et ve et ürünlerinin dengeli, bol sebze ve meyve ile aşırıya kaçırılmadan tüketilmesinin yanında düzenli fiziksel aktivite yaparak obeziteden uzak durulması gerektiği de kaydedilerek “Bu bilgiler doğrultusunda kırmızı et ve işlenmiş etlerle ilgili müdahale gerektiren bir sağlık sorunu yoktur. Bu rapor, et ve et ürünlerini aşırı tüketen bireylerin dikkatini çekmek için yapılan bir uyarı olarak değerlendirilmelidir” ifadelerine yer verildi.

Bu haber 401 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ak Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir gazetemizi ziyaret etti
Ak Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir gazetemizi ziyaret etti
AKÇAKOCA'DA NÖBETÇİ ECZANELER
AKÇAKOCA'DA NÖBETÇİ ECZANELER