Reklam
Reklam
Düzce’de orman köylüsüne destek devam ediyor

Düzce'de orman köylüsüne destek devam ediyor

16 Ağustos 2019 - 11:49 - Güncelleme: 17 Ağustos 2019 - 14:08

Bolu Orman Bölge Müdürlüğünün orman köylülerinin desteklenmesi projesi (ORKÖY) kapsamında, orman köylüsünü bilgilendirmek ve kredi kullanmak isteyenleri tespit etmek için Düzce Orman İşletme Müdürlüğünce toplantılar düzenlenmeye devam ediliyor.

Düzce Orman İşletme Müdür Yardımcısı Levent Kartal başkanlığında, Düzce Emlak Şefi Hakan Yasin Özdemir, İşletme Şefleri Emine Kartal, Pınar Dönmez ve Uğur Ulaş‘tan oluşan komisyon tarafından, Düzce Orman İşletme Müdürlüğü görev alanında bulunan Uğur, Çınardüzü,  Derdin ve Yeniyurt köylerinde planlanan toplantılar tamamlandı.

Geçmiş yıllarda Düzce’de uygulanan fenni arıcılık, süt sığırcılığı, dış cephe mantolama, güneş enerjisi projelerine ek olarak, Orman Genel Müdürlüğünün teşvik ve destekleriyle 2019 yılında ilk kez verilecek olan; odun dışı orman ürünlerinin değerlendirmesine yönelik projeler ile ormancılık faaliyetlerinde çalışan köylümüzü desteklemek amacıyla üretim mekanizasyonu projelerinin (motorlu testere, kabuk soyma aparatı, tambur, koruyucu giyim v.b)  hayata geçirileceği belirtildi.

Yapılan toplantılarda verilecek olan kredilerin kimler tarafından kullanılabileceği, yapılacak olan iş ve işlemlerin nasıl ilerleyeceği, kredi geri ödemesinin nasıl ve hangi zamanlarda olacağı, kredi geri ödemesi yapılamadığı durumlarda karşılaşılacak olan sorunlar gibi konularda bilgilendirme yapıldı.

Bilgilendirmenin ardından kredi kullanmak isteyenlerin tespiti çalışmalarına geçildi. Kredi kullanmak isteyen kişi sayısı, köylerde verilecek olan kredi miktarını aştığı için, kura ile tespit yoluna gidildi. Toplantıya katılan ve kredi kullanmak isteyenler için gerçekleştirilen kura ile asil ve yedek listesi oluşturuldu. Hazırlanacak olan kredi tahsis onaylarının Bolu Orman Bölge Müdürlüğü tarafından onaylanması ile kredi kullandırma sürecinin devam edeceği bildirildi.

Yetkililerce yapılan açıklamada  ormanların korunması, geliştirilmesi, genişletilmesi görevlerinin yanında, orman köylüsünün refah seviyesinin yükseltilmesi hususunda da etkin çalışmalarda bulunulduğu, alternatif geçim kaynakları oluşturarak orman köylüsünün her daim yanında olunacağına dikkat çekildi.

 

 

Bu haber 1409 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GAZETEMİZ VALİLİKÇE DENETLENDİ
GAZETEMİZ VALİLİKÇE DENETLENDİ
ATSO E DEVELET SEMİNERİ DÜZENLENDİ
ATSO E DEVELET SEMİNERİ DÜZENLENDİ