Reklam
Reklam
Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 2020 yılı Aralık ayı...

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 2020 yılı Aralık ayı faaliyetleri

19 Ocak 2021 - 11:34

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Necdet ÇİÇEK, 2020 yılı Aralık ayı içerisinde yapılan faaliyetleri açıkladı. Yapılan faaliyetler özet olarak;

 

Bitkisel Faaliyetler

Fındık Entegre Mücadele çalışmalarına devam edildi.

İlimiz Merkez ve İlçelerinde çiftçilerimize entegre mücadele yöntemlerine ilişkin bilgilendirmelerde bulunulmuştur.

 

Bayilerimiz denetlendi.

İlimiz Merkez ve İlçelerinde bulunan tüm Tohum ve Gübre Bayilerinin denetimine devam edildi. 28 üreticiye Bitki Koruma Ürünleri Uygulayıcısı Belgesi Düzenlenmiştir.

 

İyi Tarım Uygulamaları Denetimleri yapıldı.

Cumayeri İlçemizde iyi tarım uygulamaları yapan üreticilerimizin denetimleri gerçekleştirilmiştir.

 

Çayır Mera ve Yem Bitkileri

Meralarda otlatma planı takip edildi.

İlimizdeki meraların otlatma planına uygun olarak otlatılıp otlatılmadığının belirlenmesi amacıyla meralar incelenmiştir.

 

Yem Bitkileri Desteklemesi ile ilgili askı işlemleri devam etmektedir.

İlimizde 2020 yılı Yem Bitkileri Desteklemesi ile ilgili askı işlemleri devam etmektedir.

 

Hayvancılık Faaliyetleri 

Hayvan hastalıkları ile mücadele;

2020 yılı Aralık ayı içerisinde, 11 Mahallede 17 köyde 3.177 adet büyükbaş hayvana proje kapsamında ŞAP aşısı 16 köy 8 mahallede 260 adet büyükbaş hayvana sığır brusellozu, 4 köyde 200 adet küçükbaş hayvana koyun keçi vebası, 14 köyde 1500 adet küçükbaş hayvana koyun keçi brusellozu ve 2 köyde 159 adet büyükbaş hayvana LSD aşısı koruyucu olarak uygulanmıştır. Koruyucu olarak 9 mahallede 31 köpeğe kuduz aşısı uygulanmıştır.

Hayvan pazarının açık olduğu Perşembe günlerinde hayvan pazarı içerisinde rutin denetimler yapılmış olup herhangi bir bulaşıcı hastalığa rastlanmamış ayrıca hayvan pazarındaki İl dışı hayvan nakil işlemleri de yapılmıştır.

İlimizde meydana gelen ve sağlık kuruluşlarına intikal eden 35 adet ısırık vakası için köpek ve kediler 10 gün müşahede altına alınmış ve müşahede sonucunda kuduz hastalığı yönünden olumsuz bir durum gözlenmemiştir.

 

Hayvanların tanımlanması çalışmaları;

İlimizdeki 350 adet büyükbaş ve 349 adet küçükbaş hayvana kulak küpesi takılmıştır.

 

Hayvan ve hayvansal ürün işlemleri;

İlimizden diğer illere Veteriner Sağlık Raporu ile 81 adet büyükbaş hayvan ve 4.268.235 adet kanatlı sevki yapılmıştır. İlimizden diğer illere 23.260 kg karkas et ve 2.500 kg hayvansal yağ sevki yapılmıştır.                 

İlimizde mevcut 3 kesimhanede kesimi gerçekleştirilen 1.592 adet büyükbaş hayvanın kesim öncesi ve kesim sonrası muayeneleri yapılarak 452.074 kg sağlıklı etin tüketime sunulması sağlanmıştır.

Hayvancılık Desteklemeleri

2020 Halk Elinde Manda Islah desteklemesi kapsamında 86 yetiştiriciye 1.209 manda için toplam 1.144.300 TL destekleme işlemi gerçekleştirilmiştir.

2020 yılı ari işletme desteklemesi kapsamında 2 yetiştiriciye 790 büyükbaş hayvan için toplam 308.475 TL destekleme işlemi gerçekleştirilmiştir.

2020 yılı Aralık ayı Hayvan Hastalık Tazminat Desteklemesi kapsamında 6 yetiştiriciye 8 hayvan için toplam 41.602 TL destekleme işlemi gerçekleştirilmiştir.

2020 yılı Eylül ayı Süt Desteklemesi kapsamında 75 üreticiye 469 ton süt için toplam 162.000 TL destekleme işlemi gerçekleştirilmiştir.

Covid-19 pandemisi nedeniyle yem tedarikinde zorluk yaşayan küçük kapasiteli büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerine Yem Desteği kapsamında 141 yetiştiriciye 2062 hayvan için toplam 40.370 TL destekleme işlemi gerçekleştirilmiştir.

 

Su Ürünleri Faaliyetleri

İlimiz genelinde Aralık ayı içinde; 70 adet perakende ve iç su denetimi, 3 adet amatör balıkçılık belgesi ve 3 adet gerçek kişilerin ruhsat tezkeresi düzenlenmiştir.

 

Gıda ve Yem Kontrol Faaliyetleri

629 adet gıda ve yem denetimi gerçekleştirilmiştir.

Aralık ayı içerisinde il genelinde faaliyet gösteren; gıda üretim, satış ve toplu tüketim işyerlerinde 608, yem satışı yapan işyerlerinde 21 olmak üzere toplam 629 adet denetim yapılmıştır.

 

Aralık ayı içerisinde 2 gıda işletmesine mevzuata aykırılıktan 16.715 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Alo Gıda 174 hattına gelen 14 şikâyet incelenmiş olup, 13 tanesi olumlu sonuçlanmıştır.

 

54 adet gıda ve yem numunesi alınmıştır. 

Gıda İhracatı için 54 adet numune alınmıştır.  Alınan ihracat numunelerinin tamamının analiz sonuçları uygun çıkmıştır.

 

Gıda ve Yem İşletmelerine 36 adet kayıt belgesi verilmiştir.

Gıda İşyerlerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik gereği başvuran gıda iş yerlerinden 34'üne, yem işletmelerinden ise 2'sine olmak üzere toplam 36 adet işletme kayıt belgesi verilmiştir.

 

İhracat İşlemleri

İlimizdeki ihracatçı firmaların başvurusu üzerine; aralık ayı içerisinde ihraç edilen 1.371.871 kg fındık ve ürünleri için 125 adet, 1.273.626 kg diğer gıda maddeleri için 44 adet, 2.479.332 kg orman ürünleri için 85 adet olmak üzere toplam; 5.124.829 kg, ürün için 254 adet ihracat sertifikası düzenlenmiştir.

 

 

Kırsal Kalkınma ve Tarımsal Altyapı Faaliyetleri

Ekonomik Yatırım Projeleri

%50 Hibeli Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2020/24)'i ile Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2020/25)'lere bağlı uygulama ve satın alma rehberi ve ekleri yayımlanmış olup, İl genelinde bilgilendirme/tanıtım toplantılarımız devam etmektedir. Ayrıca, Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında geçmiş etaplarda tamamlanan projelerin 6 aylık rutin kontrollerine devam edilmiştir.

 

Uzman Eller Projesi

Uzman Eller projesi kapsamında geçmiş aylarda tamamlanan projelerin rutin kontrollerine devam edilmiştir.

                

Üretici Örgütleri

İl Müdürlüğümüzce, 4 Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin 2020 yılı idari denetimi yapılmıştır.

 

 

Arazi satışları ile ilgili işlemler gerçekleştirilmiştir

2020 yılı Aralık ayında gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında 205 adet parselin satışı, 10 adet intikal, 2 vasıf değişikliği işlemi sonuçlandırılmıştır.

Tarımsal kaynaklı nitrat kirliliğinin önlenmesi projesi kapsamında yeraltı ve yerüstü su kaynaklarında belirlenen istasyonlardan 27 adet numune alınmıştır.

 

Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

2020 yılında yapılan faaliyetlerin değerlendirilmesi kapsamında İl Müdürlüğümüz Toplantı Salonunda İlçe ve Şube Müdürlerimizin katılımıyla Değerlendirme Toplantısı yapılmıştır.

 

Bölge Grup Toplantısı Düzenlendi

İlimiz ve bölgemiz genelinde gündem konularının görüşülüp tartışıldığı 2020 yılı Bölge Grup Toplantısı online olarak düzenlenmiş olup, İlimizde yürütülen Kadın çiftçiler Tarımsal Yenilikler ile Buluşuyor yayım projesi ve Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması projelerinin sunumları yapılmıştır.

 

Elektronik Ortamda Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması

Araştırma Enstitüsü Müdürlükleri tarafından geliştirilen tarımsal yenilikler İl Müdürlüğümüz personeline ve tarımsal danışmanlık desteklemesi kapsamında hizmet sunan kurumlardaki tarım danışmanlarına elektronik ortamda paylaşılmıştır.

 

 

Çiftlik Muhasebe Veri Ağı (ÇMVA)

İlimiz Merkez ve İlçelerinde tarım ve hayvancılık işletmelerine yönelik 2020 yılı içerisinde gerçekleştirmiş oldukları tarımsal faaliyetlerin muhasebe verileri işletme sahipleri ile yapılan görüşmeler ile kayıtlar derlenmiştir. Ayrıca 2019 yılı Çiftlik Muhasebe Veri Ağı sistemine dahil olan işletmelere ait destekleme ödeme icmalleri Bakanlığa gönderilmiştir.

 

Zarar Ziyan Tespitleri

Zarar ziyan, şikâyet vs. ile ilgili çiftçilerimizin talep ettikleri durumlar yerinde incelenerek tutanak ve rapor haline getirilerek kendilerine bilgi verilmiştir.

 

Bilgi Belge İsteme

Mahkeme ve diğer kurumlardan Aralık ayı içerisinde talep edilen bilgi ve belgeler düzenlenerek gönderilmiştir.

 

Tarım Ürünleri Fiyat İzleme Sistemi (TÜFİS)

Tarımsal Ürün Fiyat İzleme Sistemi ( TÜFİS ) kapsamında İl ve ilçe sistem sorumlularımız tarafından günlük olarak market, hal, pazar, aracı ve üreticiden alınan verilerin sisteme girişleri yapılmıştır.

 

 

     

  Bu haber 949 defa okunmuştur.

  YORUMLAR

  • 0 Yorum
  Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
  KIRSAL KALKINMA DESTEKLEME BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI
  KIRSAL KALKINMA DESTEKLEME BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI
  Yeni atamalar görevine başladı…
  Yeni atamalar görevine başladı…