Reklam
Reklam
Düzce Üniversitesi’ndeki Açık Derste Modern Arıcılığın...

Düzce Üniversitesi’ndeki Açık Derste Modern Arıcılığın Prensipleri Anlatıldı

Düzce Üniversitesi’nin kişisel gelişim için önemli fırsatlar sunan halka açık “Açık Ders” uygulamasında,...

13 Haziran 2019 - 12:41

Düzce Üniversitesi’nin kişisel gelişim için önemli fırsatlar sunan halka açık “Açık Ders” uygulamasında, “Modern Arıcılığın Temel Prensipleri” konusu katılımcılarla paylaşıldı.

Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda,  altıncısıgerçekleştirilen Açık Ders uygulamasında; Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Meral Kekeçoğlu, modern arıcılık yöntemleriyle ilgili önemli bilgiler aktardı.

Ülkemizin zengin bitki florasına sahip bir bal ülkesi olduğunu dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Meral Kekeçoğlu, kovan sayısında dünyada ikinci ülke olmamıza rağmen, yüksek verimde beklentileri karşılayamadığımıza dikkat çekti.

Arıcılıkta en iyi ırkın o bölgenin kendi yerel ırkı olduğunu belirten Kekeçoğlu, modern arıcılıkta; damızlık ana arı seçimi, arıların bakımı ve doğru beslenmesi, kovan yönetim sisteminin kurulması ve uygulanması, hastalıklarla mücadele, modern araç-gereç kullanımı ve balda kalıntı oluşturacak uygulamalardan kaçınılması konularının önemi üzerinde durdu.

Yüksek verim için ana arının iki yılda bir değiştirilmesi gerektiğini tavsiye eden Dr. Öğr. Üyesi Kekeçoğlu, hastalıklarla mücadelede; verimli ırkın, güçlü koloninin, kovan bakımı ve yönetimi ile yeterli havalandırmanın çok önemli olduğunu vurguladı.  Floraya göre kovan sayısını belirlemenin yüksek verimin olmazsa olmaz koşullarından olduğunun altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Meral Kekeçoğlu, katılımcıların sorularını yanıtlayarak sunumunu sonlandırdı.

Bu haber 331 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP İlçe Başkanı Abanoz Gençlere önem vereceğiz
CHP İlçe Başkanı Abanoz Gençlere önem vereceğiz
Cumhurbaşkanlığı deprem yardımı için telefon numarası paylaştı
Cumhurbaşkanlığı deprem yardımı için telefon numarası...