Reklam
Reklam
Ecz. Ümit Yılmaz Mecliste Fındıkçıların Sorunlarını Dile...

Ecz. Ümit Yılmaz Mecliste Fındıkçıların Sorunlarını Dile Getirdi.

MHP Düzce Milletvekilimiz Ecz. Ümit Yılmaz Mecliste Fındık Sorunlarını Dile Getirdi.

16 Haziran 2020 - 16:24

24 haziran 2018 yılında yapılan seçimlerin akabinde göreve gelen cumhur ittifakı hükümeti ve Tarım Bakanlığı fındıkla alakalı çalışmaları başlatmıştır. Ancak 2018 yılında ekim ayının sonunda tmo nun piyasaya girmesi ve taban fiyatı geç açıklaması 2018 yılının fındık üreticisi açısından zor geçmesine neden olmasının yanı sıra ülkemiz yabancı tüccarların belirlediği düşük fiyat dolayısıyla önemli bir ihracat girdisinin gelirinden yeterince faydalanamamıştır. Piyasaya geç giren tmo 2018 sezonunda 7 bin ton fındık almıştır.
2018 yılında fındık üreticisinin yaşadığı zorlukları gözleyen ve bire bir yaşayan bölgenin milletvekilleri 2019 yılında aynı problemlerin yaşanmaması için devreye girmiş tarım bakanlığımızla yapılan görüşmeler neticesinde 2019 yılı temmuz ayı ortalarında cumhurbaşkanımız tarafından taban fiyat 16.50 tl açıklanarak fındık üreticisinin yüzü bir nebze olsun gülmüştür.
Taban fiyatın 16.50 tl yani yaklaşık 3 dolar seviyesinde ve mahsulün hasatından hemen önce açıklanması doğru bir uygulama olmuş ve tmo devreye sokularak üreticiden 2019 sezonunda 78 bin ton fındık almıştır. Tmo nun doğru zamanda devreye girmesi üreticinin bir takım yurt dışı firmalarının inisiyatifinde kalmasının önüne geçmiştir. Bu doğru uygulama neticesinde geçen yıl fındık ihracatı 2 milyar dolar seviyesinde ülke ekonomisine katkıda bulunmuştur. Ülkemizin bu kazancının yanı sıra her ne kadar tmo kar amacı gütmeyen bir kuruluş olsa da tmo zarar etmek bir tarafa hazineye katkı sağlamıştır. Tmo nin mart 2020 ayı ile beraber piyasaya kademeli fındık sürmesi hem piyasa dengesini sağlamış hem üreticinin bazı firmalara ezdirilmesinin önüne geçmiştir. 2019 yılında uygulanan fındık politikası doğru bir politikadır, bu politikayı ortaya koyan ve Karadenizli fındık üreticisini ezdirmeyen başta sayın cumhurbaşkanımız olmak üzere sayın tarım bakanına fındık konusunda büyük emek sarf eden bölge milletvekillerine tmo genel müdürüne tmo çalışanlarına huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.
Ayrıca yıllardır fındık üreticisinin üzerinde adeta Demokles’in kılıcı gibi kullanılan yüksek rekolte açıklamaları da geçen yıl tarım bakanlığımızın yaptığı açıklamayla engellenmiştir. Her yıl yüksek rekolte açıklanmasının engellenmesiyle ile üretici tehdidinin önüne geçilmiş, rekolte açıklama yetkisi sadece tarım bakanlığı yetkililerine verilmiştir.
Ancak 2020 yılının ocak ayında başlayan corona virüs pandemisi bütün dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de olumsuz yönde etkilemiştir. Pandeminin sebep olduğu dünyada tarım ürünleri fiyatındaki artış ve üretimin üzerinde menfi yönde oluşturduğu baskı tüm tarım kesiminde olduğu gibi fındık tarımında da olumsuz etki yaratmıştır. Özellikle tarım ürünü elde etmede önemli bir maliyet getiren tarım işçi fiyatlarındaki ve girdi maliyetlerinde ki artış ürün fiyatlarının yukarı çekilmesine neden olmasına rağmen çiftçiler bu artıştan hak ettikleri payı alamamaktadır. Hele hele girdi maliyetlerinde yüzde ellinin üzerinde bir paya sahip olan fındık gibi bir tarım ürünü için bu yükseliş gözden kaçırılmaması gereken önemli bir faktördür.

Bazı insanlar fındığı zaruri bir tarım ürünü olarak görmüyor olabilirler. Ancak unutulmasın ki fındık çikolata sanayiinde kullanılan vazgeçilemez ürünlerin başında gelmektedir. Karadenizde üretilen fındığın dünyada birçok kez denenmesine rağmen kalitesine ulaşılamamıştır. Bu haliyle ülkemizde yetişen fındık geçen yıl ülke ekonomisine 302 bin ton iç fındık ihracıyla 2 milyar doların üzerinde gelir sağlamıştır. Belki de nadir ihraç ettiğimiz ve döviz girdisi sağladığımız tarım ürünlerinin başında gelen fındıkda rekolte olarak bu sene geçen seneye göre ne yazık ki % 20 lik bir kayıp olacağı tarım bakanlığımız tarafından tespit edilerek açıklanmıştır.

Fındık üzerine daha söylenecek çok söz olmasına yaşlanma probleminde iyi tarım uygulamalarına rağmen zamanınızı fazla almadan sn. cumhurbaşkanımızın ve sn. tarım bakanımıza sesleniyorum. Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi bizim ve tarım bakanlığının tespitleri göz önünde bulundurarak fındık taban fiyatını temmuz ayı ortalarında 3,5 dolar civarı açıklamaları hem Karadenizli üreticiler açısından hem de ülkemizin sağlayacağı gelir açısından gerekli görüyor genel kurulu saygıyla selamlıyorum

Bu haber 1683 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ak Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir gazetemizi ziyaret etti
Ak Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir gazetemizi ziyaret etti
AKÇAKOCA'DA NÖBETÇİ ECZANELER
AKÇAKOCA'DA NÖBETÇİ ECZANELER