Reklam
Reklam
Fındık İçin Sevimli Tehlike: Amerikan Beyaz Kelebeği

Fındık İçin Sevimli Tehlike: Amerikan Beyaz Kelebeği

27 Haziran 2020 - 13:16

Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, fındıktaki en büyük zararlılardan birinin Amerikan Beyaz Kelebeği olduğunun altını çizerek bu böceğin yaprakları sadece ana damar kalacak şekilde yiyerek bitki gelişimine zarar verdiğini ve bu zarar ile ürün kaybına neden olduklarını söyledi.

Fındıkta hasat zamanı yaklaşırken hastalık ve zararlılarla mücadele devam ediyor. Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, fındıktaki en büyük zararlılardan birinin Amerikan Beyaz Kelebeği olduğuna vurgu yaparak bu zararlı ile mücadele edilmesi gerektiğini hatırlattı. Fındık sektöründeki kuruluşların Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin koordinasyonunda üreticileri bahçeye çekip verim ve kaliteyi artırmalarını sağlamak için başlatılan ‘Bahçeye Gel Kampanyası’na destek vererek açıklama yapan Prof. Dr. Öztemiz, zararlının %70-80 nem ve 22-25 sıcaklık derecesinde hızlı geliştiğini ifade ederek her bahçede çaprazlama şeklinde 10 ocağın sayılarak tespit yapılması gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Öztemiz açıklamasında şunları söyledi: “Yaprakları sadece ana damar kalacak şekilde yiyerek bitki gelişimine verdikleri zarar ile ürün kaybına neden olurlar. Zararlı ile mücadele için popülasyonu takip edilmelidir. Bunun seviyesini belirlemek için ağaç üzerindeki tırtıl kolonilerini saymak en iyi yöntemlerden birisidir. Koloniler ilk döl için haziran, ikinci için ise ağustos ayı ortalarında saymak lazımdır. Bunun için dalların uçlarına bakılması yeterlidir. Zararlı ekonomik zarar eşiğinin üzerinde ise mücadeleye karar verilmelidir. Haziran ve ağustos aylarında zararlı ile bulaşık ağaçlar üzerinde ağ içinde bulunan larva kümelerinin kesilip yakılmak suretiyle imha edilmelidir.”

“Çevreye En Az Zararı Olan Yöntemlere Öncelik Vermeliyiz”

Zararlılarla mücadelede öncelikle kültürel, mekaniksel, fiziksel ve biyolojik mücadele yöntemleri uygulanmasını öneren Prof. Dr. Öztemiz, “Popülasyon yüksek ve etki yeterli gelmezse çevre dostu pestisitler kullanılabilir. Çevreye ve faydalı böceklere en az zararı olan tarım ilaçları tercih edilmelidir. Kültürel önlemler önemli ve en sağlıklı yöntem. Bunun için de yöreye uygun dayanıklı fındık çeşitleri araştırılmalı ve tercih edilmelidir. Karışık çeşit fındık dikiminden mutlaka kaçınılmalıdır. Amerikan Beyaz Kelebeği mücadelesine yönelik uygulama hataları tespit ettik. Mücadelede, çevreye en az zararı olan yöntemlere öncelik vermeliyiz. Uygun olan tüm mücadele yöntemlerini bir arada kullanmalı, yani entegre mücadele uygulamalıyız. Çevreye ve faydalı böceklere en az zararı olan tarım ilaçları seçilmeli ve uygun doz ve zamanda kullanılmalıdır.” şeklinde konuştu.

Kaynak: fındık tv
Bu haber 688 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gençlerin
Gençlerin "Şeffaf İletişim" projesi işitme engellilerin...
Son dakika... Diyanet'ten hac açıklaması! Erteleme ve vazgeçme...
Son dakika... Diyanet'ten hac açıklaması! Erteleme ve vazgeçme...