Reklam
Reklam
Fındık Meclis gündemine taşındı.

Fındık Meclis gündemine taşındı.

15 Temmuz 2019 - 11:03

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Karadeniz’in önemli geçim kaynakları arasında yer alan fındık ve çayı sordu. Stratejik ürünleri Meclis gündemine taşıyan Karaduman, Bakan Pakdemirli’ye hükümetin çay ve fındık üreticisini mağdur etmemek için nasıl bir politika yürüteceğini sordu.

Saadet Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanı ve Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle Karadeniz Bölgesi’nin önemli geçim kaynakları arasında yer alan fındık ve çayı TBMM gündemine getirdi. Dünya üretiminin yüzde 70’ini ülkemizin karşıladığı ve hasadına günler kalan fındık fiyatı ve rekoltesinin açıklanması beklenirken Karaduman, fındıkta yaşanan sorunları Bakan Pakdemirli’ye sordu.

9 SORUDA FINDIK

Karaduman, fındıkla ilgili verdiği soru önergelerinde şu 9 sorunun cevaplandırmasını istedi. “Üretilen fındığın ne kadarı devlet eliyle satın alınmaktadır? Fındık üreticisinin mağdur edilmemesi maksadıyla fındık satın alım kotasının, üreticinin tüm ürününü kapsayacak şekilde artırılmamasının nedeni nedir? Yıllık fındık alım kotasının artırılması planlanmakta mıdır?  Dünyada fındık tüketiminin tamamına yakın kısmı Avrupa Birliği ve diğer Avrupa ülkeleri tarafından gerçekleştirilmekte ve büyük ölçüde çikolata ve şekerleme sanayiinde hammadde olarak kullanılmaktadır. Fındık üretiminde etkili olan ülkemizin fındık fiyatlarının belirlenmesi konusunda etkin olmama nedeni nedir? Fiyat belirlemede ülkemizin etkin olması için bir çalışma yürütülmekte midir?”

BAZI FİRMALARIN TEKELLEŞTİĞİ DOĞRU MUDUR?

“Fındık satın alma konusunda bazı firmaların piyasada tekelleştiği iddiaları doğru mudur? Piyasanın denetimi adına bakanlığınızca alınan tedbirler nelerdir? Sertifikalı, kaliteli üretim yapılması ve ürün çeşitliliği için bir çalışma yürütülmekte midir? Fındık üretiminde üretim planlaması yapılmakta mıdır? İyi tarım ve organik tarım uygulamalarının fındık üretiminde yaygınlaştırılmasının teşvik edilmesi için bir çalışma yürütülmekte midir? Ürün tesliminde yaşanan olumsuzlukların giderilmesiyle ilgili ürün mezat salonlarının tesis edilmesi için bir çalışma yürütülmekte midir?” sorularını yönlendirdi.

 

Kaynak: Milli gazete
Bu haber 2486 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Yanmaz Akçakoca arıtma tesisini inceledi. #videolu haber #
Başkan Yanmaz Akçakoca arıtma tesisini inceledi. #videolu haber #
12 Sporcumuz Milli Takımda
12 Sporcumuz Milli Takımda