Reklam
Reklam
Fındık üreticileri tekelcilerin pençesinde

Fındık üreticileri tekelcilerin pençesinde

Fındık üreticileri, düşük rekolte fiyatlarıyla bitirilme noktasına getiriliyor.

06 Temmuz 2020 - 12:04

Fındık piyasasında hasatların yaklaşmasıyla birlikte çiftçinin emeğine darbe üstüne darbe indiriliyor. Geçtiğimiz haftalarda fındığın rekoltesi 24 TL’den alıcı bulurken, bu yıl ise 18 TL’ye kadar düşmüş durumda. Üreticiler, günden güne dalgalanan fındık fiyatlarında düşüşün devam edeceğini belirtiyor. Öte yandan yılda bir kez hasadı yapılan fındığın, değerinin altında alıcı bulması, çiftçiyi masraflarını dahi karşılayamaz duruma getiriyor. Fındık fiyatlarının hasattan önce açıklanması serbest piyasada çeşitli sektörlerin, fiyatları manipüle ederek fındık fiyatlarında düşüşe neden olduğu belirtiliyor. Üreticiler, fındığını hak ettiği fiyata satabilecek duruma gelmek için hükümetten çözüm bekliyor.

Günden güne eriyen üreticiler ekonomik darboğazla mücadele ederken, yılda bir kez hasat ettikleri ürünlerine biçilen fiyatlarla çıkmaza giriyor. Gazetemize açıklamalarda bulunan Organik Fındık Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Gündüz, “Üretimimizde zaten sıkıntı var, ürünlerin fiyatları da sıkıntılı olunca her yıl ortada kalıyoruz” derken, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, “Tekelci firmalar yüzünden fındık fiyatları sert düşüş yaşıyor” diye konuştu.

FINDIĞIN FİYATLARI DA ÜRETİMİ DE SIKINTILI

Fındık fiyatlarındaki düşüşü gazetemize değerlendiren Organik Fındık Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Gündüz, “Özellikle bizim fındıklarımızın özelliği organik olduğu için üretimimiz de az oluyor. Bizler fındıklarımızı normal fiyatlardan satamıyoruz. Fındıkta birkaç firmanın inisiyatifiyle hareket etmek zorunda kalıyoruz. Şu anki fındık fiyatlarının bizlere bir faydası olmuyor. Fındıklarımızı satarken piyasada değişimler çok oluyor. Bu da bizlerin satışlarına yansıyor ve tam hakkımızı alamıyoruz. Daha önce dönüm başı devlet bize destek ücreti ödüyordu. Bu ödemeleri de elimizden aldılar. Bu nedenle şu an iki ya da üç firmanın inisiyatifinde fındığı satmak zorunda kalıyoruz. Üretimimizde zaten sıkıntı var, ürünlerin fiyatları da sıkıntılı olunca her yıl ortada kalıyoruz.” dedi.

“BU FİYATLAR BİZLERİ ASLA KURTARMIYOR”

“Devlet konvansiyonel fındık aldığı gibi, bizim fındıklarımızdan alım yapmıyor” diyen Yaşar Gündüz, “Bizim fındığımız organik yetişiyor. Ürünlerimizde hiçbir kimyasal madde kullanılmıyor. O yüzden birkaç firmanın eline bırakılmış durumdayız. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin, bizim gibi üreticilere de sahip çıkması gerekiyor. Fındık üreticisi olarak biz geçen yıl, ürünlerimizi 15 TL’den satmak zorunda kaldık. Bu fiyatlar bizleri asla kurtarmıyor. Devlet geçmiş yıllarda üreticilere dönüm başı destek veriyordu. Onu da kaldırdı, şu an çok zor durumdayız. Fındıkta maalesef bu yıl da bir şey değişmeyecek, yine ürünlerimizi değerinin altında satmak zorunda kalacağız. Çiftçiler olarak devletten ürünlerimize yönelik destek bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

TEKELCİ FİRMALAR FINDIĞIN FİYATINI DÜŞÜRÜYOR

Fındık fiyatlarındaki istikrarsızlık ve dalgalanmaları Millî Gazete’ye açıklayan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, “Fındık Karadeniz Bölgesi’nde yaklaşık 8 milyon kişinin ve bu bölgedeki ticari piyasanın gelirinde, istihdamında, sosyoekonomik kültüründe, olağanüstü derecede etkilidir. Bu yıl fındık fiyatının neden 18.00 TL’ye düştüğü sorgulanırsa, Mayıs ayı başlarında Toprak Mahsulleri Ofisi aracılığı ile 24,00 TL’den fındık almak için uğraşan tüccar ve sanayicilere, 20 bin ton fındığa karşılık 400 bin ton teklif veriyorlar. Bu durum karşısında tekelci firmalar yüzünden fındık fiyatları sert düşüş yaşıyor. Fındık hasat mevsimi yaklaşırken, üreticiden alınan fındık fiyatları neden 18,00 TL’ye düştü? Fındık taban fiyatının açıklanacağı bugünlerde söz konusu düşüşün spekülatif bir fiyat olduğu görülüyor.” ifadelerini kullandı.

BU OYUNUN BİR AN ÖNCE BOZULMASI GEREKİYOR

Servet Şahin, “Biz fındığımızı sanayi ürünü olarak satmak istiyoruz. Sadece Avrupa’da 1 - 2 firmayla çalışmak değil, çok alıcılı bir piyasa oluşturmak istiyoruz. Batı’ya olduğu kadar, Doğu ve Uzakdoğu’daki ülkelere, örneğin; Hindistan, Çin, Japonya ve Türk cumhuriyetlerine dönmek zorundayız. Bundan sonra satışımızın üçte birini bu ülkelere yaparsak, fındık fiyatları üreticinin beklediği 5 - 6 dolar seviyelerine çıkacaktır. Dünyada kavrulmuş fındık fiyatları 250 TL - 300 TL arasında satılmaktadır. Kabuklu fındığın 6,00 dolar seviyelerinde olduğunu göstermektedir. Örnek verecek olursak son ihracat rakamımızın kentalı 810 dolar seviyelerinde iken kabuklu fındık satış fiyatlarımız ise yaklaşık 28 TL’ye denk gelmektedir. Buna rağmen, Türkiye piyasasındaki fındık fiyatlarının neden 18 TL olduğu sorgulanmalıdır. Bu oyunu bozmak için Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bütün yetkili kurumlardan destek beklemekteyiz.” diye konuştu.

Kaynak: Milli gazete
Bu haber 998 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akçakoca'da taksi ve toplu taşımaya korona denetimi
Akçakoca'da taksi ve toplu taşımaya korona denetimi
Maske denetimi gece gündüz devam ediyor. Ancak...
Maske denetimi gece gündüz devam ediyor. Ancak...