Reklam
Reklam
Fındık Zürufundan Nasıl Gübre Yapılır?

Fındık Zürufundan Nasıl Gübre Yapılır?

27 Ağustos 2019 - 16:52

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın, üreticilerin fındık zürufunu (fındık kapsülü) nasıl değerlendirmeleri gerektiği konusunda yazlı bir açıklama yaptı.“Hasat edilen fındıkların patozlama işlemi sonrası fındık zürufu atık olarak ortaya çıkmaktadır. Üreticilerimizce, fındık zürufu ile ilgili şu hususlara dikkat edilmelidir.

Can ve mal güvenliği açısından araç yollarında fındık zürufları yığın halinde bırakılmamalı, patozlama işlemi sonrası uygun yerlere nakledilmelidir. Yangın riski ve çevre kirliliği açısından fındık zürufları yakılmamalıdır.

Fındık zürufu, olgunlaşmadan gübre amaçlı fındık bahçelerimizde kullanmamalıdır. Zira bu durumda külleme hastalığı etmenine kışlama ortamı oluşturmakta ayrıca aflatoksin oluşumunu artırmaktadır.

Değerli bir organik madde kaynağı olan fındık zürufunu ‘kompost’ yaparak fındık ve sebze bahçelerimizde doğal gübre olarak kullanabiliriz.  Bunun için bahçemizin uygun yerinde zürufu yığın yaparak bolca ıslatılmalı, kat kat sönmemiş kireç ilave ederek en az altı ay olgunlaşmasını ve pişmesini sağlamalıyız. Bu şekilde zürufta bulaşık olan hastalık etmeni mikroorganizmalarda yok olacaktır.”

Kaynak: fındık tv
Bu haber 526 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
17 yaşında hayatını kaybetti
17 yaşında hayatını kaybetti
96 Poster Arasından Birincilik Ödülü Düzce Üniversitesi’nin
96 Poster Arasından Birincilik Ödülü Düzce Üniversitesi’nin