Reklam
Reklam
GÖÇMENLERİN İŞGÜCÜ PİYASASI ENTEGRASYONUNUN EĞİTİM VE...

GÖÇMENLERİN İŞGÜCÜ PİYASASI ENTEGRASYONUNUN EĞİTİM VE BECERİLERİNİN HARİTALANDIRILMASI YOLUYLA HIZLANDIRILMASI PROJESİ (ALMIT)

30 Ocak 2020 - 11:14

Düzce Valiliği tarafından hazırlanan bir çok proje ile AB projeleri kapsamında hibe kazanılmış ve AB havuzuna konulan paylardan ilimize yaklaşık 4 milyon hibe getirilmiştir. Bu bağlamda, turizm alanında stratejik plan çalışmaları, tanıtım faaliyetleri, çalıştaylar, altyapı yatırımları yapılmış, gençlerimiz Avrupa’nın farklı ülkelerinde gönüllü hizmet yapma şansı bulmuştur. Ayrıca, ilimizde yaşayan göçmenlerin entegrasyonu için, dil kursları verilmiş, vatandaşlık ve kültürler arası uyum seansları düzenlenmiştir.

Valiliğimiz tarafından son 3 yılda gerçekleştirilen AB fonlu 10 projeden biri de ilimizdeki göçmen misafirlerimizin uyumunu kolaylaştırmayı hedefleyen ALMIT projesidir.

2017 yılında Sofya Üniversitesi’nin koordinatörlüğünde başlatılan ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen, Düzce Valiliği ve Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortak olarak yer alığı ‘’Acceleration Of Labour Market Integration Of Immigrants Through Mapping Of Skills And Trainings (ALMIT)’’ (Göçmenlerin İşgücü Piyasası Entegrasyonunun Eğitim ve Becerilerinin Haritalandırılması Yoluyla Hızlandırılması) başlıklı proje kapsamında, Düzce’de mesleki becerilerin profillendirilmesi ve haritalandırılması eğitimleri başarıyla tamamlanmıştır.

ALMIT Projesi, Brüksel merkezli EASI - İstihdam ve Sosyal Yenilik Programı kapsamında, Avrupa genelinde 5 başarılı proje arasına girerek hibe almaya hak kazanmıştır. 2017 yılında AB fonlarından yaklaşık 1 milyon euro destek alınmıştır. Türkiye’den, Düzce Valiliği ve Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortak olarak yer aldığı projenin koordinatörlüğünü Sofya Üniversitesi yürütmüştür. Bu proje ile göçmenlerin işgücü piyasasına entegrasyonunu sağlamak amaçlanmıştır. 30 ay süren projede pilot uygulamalar, workshoplar, birebir görüşmeler, danışma seansları ve eğitici materyallerin hazırlanması gibi faaliyetler gerçekleştirilmiştir.

Mültecilerin ve göçmenlerin 10 hafta süren eğitimleri, periyodik olarak haftanın 5 iş günü 4’er saatten toplamda bir haftada 20 saat olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Her hafta 16 kişiden oluşan farklı göçmen grupları ile 10 haftada toplamda 160 kişiye ulaşmıştır. Bu proje ile katılımcıların farklı iş alanlarındaki becerilerinin tanımlanması ve sınıflandırılması amaçlanmıştır.

2 uzman eğitimci eşliğinde 10 hafta süren çalıştayların tamamlanması ile katılımcılar, yapılan çevrimiçi yetenek testi ile kendilerini daha iyi tanıma, beceri ve yeteneklerini bu doğrultuda geliştirme imkânı bulmuşlardır.

Valiliğimiz tarafından yürütülen proje çalışmaları aralıksız olarak devam etmektedir.

Bu haber 392 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karantinadan kaçanlar hakkında flaş karar! GBT sorgusunda...
Karantinadan kaçanlar hakkında flaş karar! GBT sorgusunda...
Marmara Denizi ile Batı Karadeniz için fırtına uyarısı
Marmara Denizi ile Batı Karadeniz için fırtına uyarısı