Reklam
Reklam
Hangi illerde maske takmak zorunlu? İşte listesi!

Hangi illerde maske takmak zorunlu? İşte listesi!

Türkiye'nin bazı illerinde uygulanan maske takma zorunluluğu ile koronavirüs salgını sürecinde virüsün yayılımını engellemek amaçlanıyor. Peki hangi şehirlerde maske takmak zorunlu?

15 Haziran 2020 - 17:41

Uzmanlar salgının ilk günlerinden itibaren maskenin takılması konusunda vatandaşları uyarsa da bu kurala uyulmaması ile belirli bazı şehirlerde maske olmadan sokağa çıkma yasağı uygulaması başladı. Bundan dolayı da bazı şehirlerde koronavirüste artış meydana geldi. Peki, maske takma zorunluluğu olan iller hangileri? Maskesiz sokağa çıkmanın cezası ne kadar? Hangi şehirlerde maskesiz sokağa çıkmak yasak? İstanbul'da maske takmak zorunlu mu? Bursa'da maske takmak zorunlu mu? Ankara'da maske takmak zorunlu mu? İzmir'de maske takmak zorunlu mu? Konya'da maske takmak zorunlu mu? Diyarbakır'da maske takmak zorunlu mu? Van'da maske takmak zorunlu mu? Adana'da maske takmak zorunlu mu? İşte maskesiz sokağa çıkmanın yasak olduğu şehirler…

Maske takma zorunluluğu olan illere bir yenisinin daha eklenmesi ile beraber konuya ilişkin detaylar vatandaşların gündemine geldi. Uzmanlar maske takmanın önemini devamlı olarak hatırlatırken birçok vatandaşın bu kurala dikkat etmemesi ve artan vaka sayısı ile valiliklerden gelen son dakika açıklamalarının ardından bazı şehirlerde maskesiz sokağa çıkma yasağı uygulaması getiriliyor. Peki, maske takma zorunluluğu olan iller hangileri? İşte maskesiz sokağa çıkmanın yasak olduğu şehirler…

MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU OLAN İLLER HANGİLERİ?

Koronavirüs salgınında yayılımı azaltmak amaçlı uygulanan ve tercih edilen yöntemden biri de maskesiz sokağa çıkmama yasağı oldu. Her geçen gün sayısı artan illerde sokağa ve caddelere çıkarken maske takma zorunluluğu bulunuyor. Buna uymayan vatandaşlar ise koronavirüsün daha çok yayılmasına sebep oluyor. 

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMANIN YASAK OLDUĞU ŞEHİRLER HANGİLERİ?

Koronavirüs salgınında Kütahya, Kars, Elazığ, Erzurum, Iğdır, Şanlıurfa, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Uşak, Rize, Karabük, Kayseri, Sakarya, Siirt, Tunceli, Kırıkkale, Kırklareli, Isparta, Burdur, Konya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Gümüşhane, Bolu, Kocaeli, İzmir, Mardin, Amasya, Malatya, Zonguldak, Karaman, Diyarbakır ve Bursa, Ardahan'da maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı.

MASKESİZ DIŞARI ÇIKMANIN CEZASI NE KADAR?

Maske takma zorunlu olduğu illerde maskesiz olarak dışarı çıkmanın cezası 3 bin 150 liradır.

İçişleri Bakanlığı'nın konu ile ilgili açıklaması şu şekilde;

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Kaynak: Milli gazete
Bu haber 19435 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Kerim Aşık
    1 yıl önce
    Ne kadar güzel bir karar,yasaları bilim kurulunu Sağlık bakanlığını ve dolayısıyla devleti takmayanlara verilecek cezadan büyük bir haz duyacağız.Böyle nir aymazlık olmaz.Devletin emirlerini hiçe say ve hasta olursan da aman devlet diye figan et.Otorite zedelenmemeli ve zaafa uğratanlar ile kuralı tanımayanlar birlikte ceza***malı.Ceza caydırıcı ve can yakıcı olmalı. Doğrumudur bilmiyorum ama bir haber okudum.Avustralya\'da doktor döven bir adama 13 yıl hapis ve ömür boyu devletin sağlık hizmetlerinden mahrumiyet cezası verilmiş,sanki benim ülkemde gibi mutlu oldum.Bizdede benzer cezalar verilebilmeli diye düşünüyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Nimetullah Hocaefendi Hakk'a yürüdü
Nimetullah Hocaefendi Hakk'a yürüdü
 ”Telafide Ben de Varım” ziyareti
”Telafide Ben de Varım” ziyareti