Reklam
Reklam
İtfaiyeden Karbonmonoksit Uyarısı

İtfaiyeden Karbonmonoksit Uyarısı

05 Kasım 2019 - 16:13

Akçakoca Belediyesi İtfaiye Müdürü Ali Uzunoğlu, karbonmonoksit gazı zehirlenmelerine karşı uyarıda bulundu.

Uzunoğlu, yaptığı açıklamada, baca temizliğinin çok önemli olduğunu, temizlenmeyen bacada biriken zift ve kurumun belli bir süre sonra tıkanıklığa neden olduğunu belirtti.

Bu durumun yangına yol açabildiği gibi gazın tahliye edilememesi nedeniyle zehirlenmelere yol açabildiğini dile getirerek, "Baca içerisinde biriken zift ve kurum hayatınızı karartmasın. Geç olmadan bacalarınızı temizleyiniz." dedi.

Uzunoğlu, karbonmonoksit zehirlenmesi olaylarının önüne geçmek için soba yakarken bazı noktalara dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Bunlardan en önemlisi yatmadan önce yanan sobanın üzerine kömür atılılmaması. Atılan kömür yanan sobanın nefes almasını engellemekte ve soba içerisinde bulunan dumanın eve dağılmasına neden olmakta. Bu yüzden yatmadan önce ev soğuk ve sobanın yanmasını istiyorsak odun atarak evin ısınmasını sağlayabiliriz ya da atılan kömürün yanmasını bekledikten sonra yatmaya gidilmeli. Aksi takdirde sobadan sızan karbonmonoksit gazı evde bulunan herkesin zehirlenmesine neden olacaktır."

Uzunoğlu, lodosun etkili olduğu zamanlarda sobalara ayrıca dikkat edilmesini gerektiğine de işaret etti.

Bu haber 477 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Tatil, Çocukların Aileleriyle Birlikte Eğlenme Dinlenme Yenilenme Sürecidir”
“Tatil, Çocukların Aileleriyle Birlikte Eğlenme Dinlenme...
Düzce’de maden sahaları denetlendi
Düzce’de maden sahaları denetlendi