Reklam
Reklam
Kahintepe Sadece Türkiye İçin Değil Dünya Tarihi İçin de Çok...

Kahintepe Sadece Türkiye İçin Değil Dünya Tarihi İçin de Çok Önemli

23 Kasım 2020 - 17:17

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nin hayata geçirdiği Popüler Bilim Seminerlerinin (PBS) 22’incisinde Fen Edebiyat Fakültemiz Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Protoistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Nurperi Ayengin, “Kahintepe: Karadeniz’de İlk Akeremik Neolitik Dönem Tapınım Alanı” başlıklı sunumunda bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Kastamonu Araç Vadisi’nde bulunan Kahintepe’deki kazı çalışmalarının danışmanlığını yürüten Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Nurperi Ayengin, kazı çalışmalarına başlamadan önce iyi bir şeylerin çıkacağını hissettiğini; ancak bu kadar erken döneme ait bir yerleşim yerinin çıkacağını tahmin etmediğini ve bu durumun kendisi için de heyecan verici ve şaşırtıcı olduğunu vurguladı.

Kehintepe’nin hasbelkader seçilmiş bir yer olmadığının altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Nurperi Ayengin, bu tepenin kış yerleşimi için uygun olmadığını, sadece yazları mevsimsel olarak kullanıldığını ifade etti.

Kahintepe’sindeki kazı çalışmalarının başlama nedenine de değinen Ayengin, kazı alanın Filyos barajı altında kalmasından dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından kazı çalışmalarının yürütüldüğünü söyledi. Bölgede 1995’ten 1999’a kadar Prof. Dr. Aslı Erim Özdoğan ve ekibi tarafından yüzey çalışmalarının yapıldığını dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Nurperi Ayengin, Kahintepe’de elde edilen bulguların sadece ülkemizde değil dünya çapında da önemli ses getirdiğini ve heyecan yarattığını vurguladı.

Kahintepe’nin şimdilik Karadeniz Bölgesi’nin en eski yerleşim yeri olduğunu söyleyen Öğretim Üyesi, tarihi yerleşim yerinde iki tabaka tespit edildiğini; birinci tabakanın Akeramik Neolitik Dönemi, ikinci tabakanın ise, Erken Tunç Çağı’nın sonu MÖ 2. bine geçişi temsil ettiğini ifade etti.

Bu dönemde toplumu şamanların yönlendirdiği bilgisini paylaşan Dr. Öğr. Üyesi Nurperi Ayengin, çıkan buluntuların genelinde şaman tasvirlerinin yer aldığını dile getirdi.

Sunumunun sonunda katılımcıların sorularını da yanıtlayan Dr. Öğr. Üyesi Nurperi Ayengin,  yaptığı çalışmalara destek veren başta Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar başta olmak üzere Rektör Yardımcılarına ve Popüler Bilim Seminerlerini hayata geçiren Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş’a ile dekan yardımcılarına teşekkür etti.

7 Aralık 2020’de gerçekleştirilecek olan PBS-23’te “Hiv ve Damgalanma” başlıklı çalışmasıyla Ankara Medipol Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Yiğit, bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak. Popüler Bilim Seminerlerini (PBS) https://3b.duzce.edu.tr/b/ays-rhe-qgm internet adresinden takip edebilirsiniz.

Ek küçük resmi

Ek küçük resmi

Ek küçük resmi

Ek küçük resmi

 

Bu haber 1655 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GSS ve Bağ-Kur prim borçluları 31 Aralık'a kadar sağlık hizmetlerinden yararlanmayı sürdürecek
GSS ve Bağ-Kur prim borçluları 31 Aralık'a kadar sağlık...
Araç sahipleri dikkat! Araç muayenesine düzenleme geldi
Araç sahipleri dikkat! Araç muayenesine düzenleme geldi