Reklam
Reklam
KAPYA BİBER TARLA GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

KAPYA BİBER TARLA GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

05 Ekim 2019 - 15:04

Bakanlığın Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının koordinasyon ve desteği ile Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Programı kapsamında, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde İl Müdürlüğümüz tarafından uygulanan "Tescilli Düzce Acıkasına Lezzet Katan Kapya Biber Çeşidi Yaygınlaşıyor Projesi'nin tarla günü etkinliği Çilimli İlçesi, Esenli Köyü'nde gerçekleştirildi.

 

Enstitü tarafından geliştirilen kapya biber çeşidinin üstün özelliklerinin diğer çiftçilere tanıtılması amacıyla düzenlenen tarla günü etkinliğine Düzce Tarım ve Orman Müdürlüğü İl Müdür Yardımcısı V. Hüseyin DİKMEN, Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan ÖZTEMİZ, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Sebzecilik Bölüm Başkanı Dr. Oğuz GÜNDÜZ, Üretme ve İşletme Bölüm Başkanı Mehmet ŞİMŞEK, Şube ve İlçe Müdürleri, teknik personeller, kadın çiftçiler ile davetliler katıldı.

 

Proje kapsamında kadın çiftçilerimiz tarafından Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilen, verim ve yeme kalitesi bakımından tercih edilen "Yalova Yağlık 28" kapya biber çeşidinin yetiştiriciliği yapılmıştır. İlimizde Merkez, Akçakoca, Gölyaka, Gümüşova, Çilimli, Kaynaşlı ve Yığılca ilçelerindeki önder kadın çiftçilerimiz ile 8 adet 1'er dekarlık sonuç demonstrasyon bahçeleri tesis edildi. Damla sulama sistemi kurulan bahçelere mayıs ayı itibari ile fidelerin dikimleri yapılmış olup, eylül ayı itibari ile hasat edilmeye başlanmıştır. Çeşit özelliği olarak iyi bakım koşullarında dekardan 3- 4 ton ürün alınabilmektedir.

 

 İl Müdür Yardımcısı V. Hüseyin DİKMEN yaptığı açıklamada  " Kadın çiftçiler tarımsal yenilikler ile buluşuyor projelerine uzun yıllardır devam ediyoruz. Önceki yıllarda Bamya, Beyaz lahana ve Brokoli projelerimiz İlimizde başarı ile tamamlandı. Bu projemiz ise tescilli Düzce acıkasına lezzet katan kapya biber çeşidinin yaygınlaştırılması projesidir. Düzce acıkası tescil edilerek coğrafi işaret aldı. Ona lezzet kaynağı olarak da kadın çiftçilerimiz eli ile kapya biber yetiştiriciliğini yapmaktayız. Kapya biberin İlimize adaptasyonunun gayet iyi olduğunu" belirtti.

 

Programda değerlendirmede bulunan Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan ÖZTEMİZ ise, " Burada bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu Özellikle kapya biberin yer aldığı Düzce acıkasının tescil edilmesi Düzce için gurur verici olduğunu böyle bir projenin kadın üreticilerimizin gayretiyle bugünlere gelmesi nedeniyle, kadın çiftçilerimize teşekkür ederim" dedi.

 

Enstitüsü Müdürlüğü Sebzecilik Bölüm Başkanı Dr. Oğuz GÜNDÜZ ise konuşmasında, "Türk tarımını ayakta tutan kadınlarımıza ve  Düzce'de acıka örneğinde olduğu gibi Coğrafi işaret alan bu güzel üründe bizim enstitümüzün çeşidini tercih ettiğiniz için bizlerde ayrıca teşekkür ederiz. Bu kapya biber çeşidi 1983 yılında enstitümüzdeki ıslah çalışmalarıyla geliştirilen standart bir çeşit olduğunu her sene izalasyon koşullarına dikkat etmek kaydıyla etrafta başka biber çeşidi yoksa kendi tohumunuzu alıp yeniden aynı ürünün üretilebileceğini bu da çiftçinin ekonomi açıdan önemli bir girdi ve gelir kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ben emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

 

Enstitüsü Müdürlüğünden programa katılan Üretme ve İşletme Bölüm Başkanı Mehmet ŞİMŞEK ise, " Düzce'nin İstanbul ve Kocaeli'ye yakın olması ile özelikle Düzce ovasının topraklarının verimliliği nedeniyle meyve ve sebze yetiştiriciliğinde büyük şehirleri besleyebilecek kapasitede olduğunu, sadece mısıra bağımlı kalınmaması gerektiğini, Sebze üretimden de emeklerinin karşılığını alabileceklerini" söyledi.  

 

Tarla günü etkinliği, proje uygulama sürecinde demonstrasyon bahçelerinde en iyi yetiştiriciliği yapan kadın çiftçilerimize plaketleri ve teşekkür belgeleri takdim edilmesinden sonra demonstrasyon bahçesinin incelenmesi ve kapya biber yetiştiriciliği lifletlerinin etkinliğe katılan konuklara dağıtılmasının ardından sona erdi.

Bu haber 687 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öztaş açıkladı: iş yerleri açılıyor
Öztaş açıkladı: iş yerleri açılıyor
Ticarette dijital tarım pazarı dönemi
Ticarette dijital tarım pazarı dönemi