Reklam
Reklam
KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR SÜRÜ NEDENİM VAR

KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR SÜRÜ NEDENİM VAR

18 Aralık 2020 - 16:04

 

Valiliğimiz ve Ziraat Bankası A.Ş. tarafından "Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var" projesi ve finansmanına ilişkin protokol imzalanmıştır. Valilik Makamında gerçekleşen imza töreninde Valimiz Cevdet ATAY, Tarım ve Orman İl Müdürü Necdet ÇİÇEK, Ziraat Bankası Sakarya Bölge Yöneticisi İbrahim ARSLAN ve yetkililer katıldı.

 

"Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var" projesiyle; küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi ve kırsal kalkınmayı arttırmak için küçükbaş hayvan işletmelerinin dişi hayvan varlığının asgari 100 başa ulaştırarak sürdürülebilir ekonomik işletmeler oluşturulması, atıl işletme kapasitelerinin üretime kazandırılması, kırmızı et üretiminin arttırılması, yerel üretimin teşvik edilerek üreticilerin gelir seviyesinin artırılması amaçlanmaktadır. Damızlık küçükbaş hayvan alımının finansmanı için küçükbaş hayvancılık işletme sahiplerine yatırım ve işletme kredisi kullandırılacak olup, proje kapsamında 100 bin TL'ye kadar Faizsiz ilk yıl ödemesiz geri kalan 6 yılda ödenmek üzere azami 7 yıllık bir plan dâhilinde kredi verilecektir. İstenildiği takdirde bunun üzerine 50 bin TL %5,5 faizli 18 ay vadeli işletme kredisi kullanılabilecektir.

 

 

Projeden yararlanmak isteyen yetiştiricilerimizin öncelikli olarak aşağıdaki ön başvuru şartlarını sağlaması gerekmektedir.

 

1-Faal olarak küçükbaş hayvancılık yapıyor olmalı ve küçükbaş hayvan işletmesi bulunmalıdır. (İlk kez küçükbaş hayvancılık faaliyetinde bulunacak olanlar proje kapsamında değerlendirmeye alınmaz.)

 

2-Küçükbaş hayvancılık yapmaya elverişli ve proje kapsamında edineceği hayvanlarla birlikte tüm sürüsünü barındırma kapasitesi bulunan barınağa (ağıla) sahip olmalıdır.

 

3-İşletmesinin bulunduğu yerde ikamet ediyor olmalıdır.

 

4-Bankaca kredilendirilmesine engel bir durum bulunmamalıdır.

 

5-Faaliyet gösterdiği bölgedeki meralardan yararlanıyor olmalı/mera kullanımına engel hali bulunmamalı ve/veya yıllık kaba yem ihtiyacının %50'sini yetiştirme imkânına sahip olmalıdır.

 

6-Proje kapsamındaki tüm hayvanlar TARSİM tarafından sigortalanması gerekmektedir.

 

Faal olarak küçükbaş hayvancılık yapan yetiştiricilere hayvan varlığını asgari 100 (yüz) başa tamamlayacak/ulaştıracak kadar dişi küçükbaş hayvan edindirilecektir.

 

Proje kapsamında yetiştiricilere edindirilecek küçükbaş hayvanların;

* Sakız, Kıvırcık ve (Karacabey, Orta Anadolu, Anadolu ) Merinos ırkları

* 6-24 aylık yaş aralığında ve dişi (Kulak Küpeli),

* Yurt içinde doğmuş olması gerekmekte olup,

* Projeye azami 7 yıl boyunca devam edilecektir.

 

Bu süreç zarfında yetiştirici en az 100 baş anaç sayısını muhafaza edecek, satın aldığı hayvanları mücbir sebepler haricinde elden çıkartmayacağını garanti edecektir.

 

Yukarıda bahsedilen hususlar çerçevesinde küçükbaş hayvancılık kredi imkânından yararlanmak isteyen yetiştiricileriniz;

*Birlik üyesi olanlar Düzce İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği üzerinden,

*Birlik üyesi olmayanlar ise İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri üzerinden müracaat edeceklerdir.

Bu haber 16596 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • İlkiz biriktir
    3 ay önce
    Köyde yaşamak içinde benimde çokk sebeblerim var ama bu şartlar altında krediyi vermiyorum dememişlerde alabiliyosan al demişler sorarım Size şuan kimin bankaylâ sıkıntısı yoktur. Ben de köyde yaşamak istiyorum ve çok sebeblerim var
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TESK, esnaf için Erdoğan'dan 9 maddelik talepte bulundu!
TESK, esnaf için Erdoğan'dan 9 maddelik talepte bulundu!
Vatan Partisi'nden gazetemize ziyaret
Vatan Partisi'nden gazetemize ziyaret