Reklam
Reklam
KYK burs başvuruları başladı; Kimler başvuru yapabilir?

KYK burs başvuruları başladı; Kimler başvuru yapabilir?

KYK burs ve kredi başvuruları başladı. 21 Ekim'in son gün olarak açıklandığı KYK burs başvurularına peki kimler başvuru yapabilir? İşte KYK burs başvuru ekranı...

16 Ekim 2019 - 10:04

KYK burs ve kredi başvuruları için uzun süredir bekleyen milyonlarca öğrenci dün itibariyele başvurularını yapmaya başladı. Kredi Yurtlar Kurumu için başvuruda bulunacak öğrencilerin belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor. 2019-2020 eğitim öğretim yılında ÖSYM'nin gerçekleştirdiği YKS sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan öğrenciler ile hâlen bir yükseköğretim programına devam eden ara sınıf (ön lisans, lisans, özel yetenek, ek kontenjan, yüksek lisans ve doktora) öğrencileri ve yurt dışında öğrenim gören Türk vatandaşlarının burs/kredi başvuruları başladı.

KYK burs başvuruları 21 Ekim Pazartesi günü saat 23.59’a kadar devam edecek.

KYK BURS BAŞVURUSU YAPMA EKRANI

KYK burs ve kredi başvuruları e-Devlet üzerinden alınacak. Bütün öğrencilerin e-Devlet’teki başvuru indeks sayfasını okuyup onaylaması gerekiyor. Başvuruda değişiklik yapmak isteyen öğrenciler, son güne kadar bilgilerini güncelleyebilecek.

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Başvuru sırasında öğrencilerin beyan ettiği ekonomik, sosyal ve başarı durumuna ilişkin bilgiler, KYK tarafından kamu kurumları aracılığıyla teyit edilecek. Yapılan değerlendirme sonucunda mevzuata uygun olan öğrencilere burs ya da öğrenim kredisi tahsis edilecek.

KYK BURS BAŞVURUSUNU KİMLER YAPABİLİR?

Bu yıl da KYK burs başvurusu yapacak kişiler geçmiş yıllarda olduğu gibi maddi durumu kötü ve ayrıcalıklı özelliklere sahip öğrencilerdir. Herkes KYK burs başvurusu yapabilir ama burs başvurusu kabul edilecek olanlar maddi durumu kötü ve bazı durumlar nedeniyle ayrıcalıklı statüde bulunan öğrencilere verilmektedir. Bu ayrıcalıklı öğrenciler şehit ve gazi yakınları, terör mağdurları ve afet mağdurlarıdır. Bunlar devletten geri ödemesiz burs alabilirler. Geriye kalan kişiler ise geri ödemeli kredi alabilirler.

İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.

Bu haber 687 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öztaş açıkladı: iş yerleri açılıyor
Öztaş açıkladı: iş yerleri açılıyor
Ticarette dijital tarım pazarı dönemi
Ticarette dijital tarım pazarı dönemi