Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Öğrencinin çorbası zamlandı

Öğrencinin çorbası zamlandı

Elektrik, doğalgaz, benzin derken öğrencinin çorbası da zamlandı

10 Eylül 2019 - 12:55

Öğrencinin barınma ücretine yapılan zamdan sonra öğrencinin çorbası da zamlandı. Geçtiğimiz yıl 2,5 TL olan çorba ve pilav çeşitleri bu yıl 3 TL’ye yükseldi. KYK yemeklerine 50 kuruş ile 1 TL arasında zam yapıldı. 1,5 litrelik su 1 TL’den 1,5 TL’ye çıkartıldı.

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından öğrencilere verilen beslenme yardımına büyük oranda zam yapıldı. Geçtiğimiz günlerde KYK, yurt ücretlerine yüzde 20 oranında zam yapmıştı. Bu sefer de yemek ücretlerine zam getirdi. Yemeklere zam yapılırken beslenme yardımı da artırıldı. Geçtiğimiz yıl günlük 12,5 TL olan beslenme yardımı yüzde 12 oranında artırılarak 14 TL’ye yükseldi. Sabah 4 TL olan beslenme yardımı 4,5 TL’ye artırılırken akşam yemeği yardımı 8,5 TL’den 9,5 TL’ye çıkarıldı. Beslenme yardımına yapılan artışa sevinen öğrenciler, yemeklere yapılan yüzde 20 ile 30 arasındaki zamlarla hayal kırıklığına uğradı.

 

ÖĞRENCİ BU SEFER YEMEK ZAMMIYLA KARŞILAŞTI

Geçtiğimiz yıl 2,5 TL olan çorba ve pilav çeşitleri bu yıl 3 TL’ye yükseldi. KYK yemeklerine 50 kuruş ile 1 TL arasında zam yapıldı. 1,5 litrelik su 1 TL’den 1,5 TL’ye çıkartıldı. Yapılan zamlar ile KYK’nın beslenme yardımına yaptığı yüzde 12’lik yaptığı zam oranı ile yemek fiyatlarına yapılan zamlar uyuşmazken olan kıt kanaat geçinen öğrencinin bütçesine oldu.

 

BESLENME YARDIMI ŞİRKETLERE ÖDENİYOR

KYK yurtlarında yemekler ihale yoluyla özel şirketlere veriliyor. Ülkede enflasyon rakamlarının artması ile yemek şirketleri de KYK’da yemek fiyatlarının artırılması talebinde bulundu. Şirketlerin yemeklere zam talebi kurum tarafından olumlu karşılandı. Öğrenciye artırılan beslenme yardımı ile şirketlerin yemeklere yaptığı zamlar arasında uçurum olduğu gözlendi.

 

İNTERNETE KOTA GETİRİLDİ

GEÇTİĞİMİZ yıllarda sınırsız kullanım hakkı verilen internete bu yıl 16 GB kotası getirildi. 16 GB kotayı aşan öğrenci daha KYK üzerinden internete giremeyecek. Bir dahaki ay için yenilenmesi beklenecek. Öğrencinin barınmasına ve yemeklere zam yapılırken burs ve kredi miktarları yerinde sayıyor. KYK tarafından öğrenciye sağlanan burs ve kredi miktarı 500 TL. Yapılan bunca zamdan sonra burs ve kredi miktarlarına yapılacak zam öğrenciler tarafından merakla bekleniyor.

Kaynak: Milli gazete
Bu haber 935 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKÇAKOCA BELEDİYESİNDE BAYRAK DEĞİŞİMİ
AKÇAKOCA BELEDİYESİNDE BAYRAK DEĞİŞİMİ
Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde Üç Boyutlu Dijital Mamografi Cihazı Hizmete Girdi
Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde Üç Boyutlu Dijital Mamografi...
Reklamı Geç