Reklam
Reklam
  ÖZENSEL: MESLEK LİSELERİ ADETA CAN ÇEKİŞİYOR

  ÖZENSEL: MESLEK LİSELERİ ADETA CAN ÇEKİŞİYOR

 İGM Üyesi eski İlçe Milli Eğtim Müdür görevlerinde bulunan eğtimci, Engin Özensel Mesleki ve teknik eğtimde azalan öğrenci sayısının azalması nedeniyle bu konuya parmak bastı.

14 Ocak 2020 - 13:58 - Güncelleme: 14 Ocak 2020 - 14:02

 İGM Üyesi eski İlçe Milli Eğtim Müdür görevlerinde bulunan eğtimci, Engin Özensel Mesleki ve teknik eğtimde azalan öğrenci sayısının azalması nedeniyle bu konuya parmak bastı. Yeni Akçakoca haber gazetesine verdiği özel demeçte, Özensel “ Meslek Liseleri adeta can çekişiyor” diye söze başladı. Engin hoca “Türkiye'nin en önemli meselelerinden biri mesleki ve teknik eğitimdir. İşsizliğin frenlenebilmesi kalifiye eleman yetiştirilmesi ve istihdamın sağlanması ve rekabetçi üretim anlayışı ile dünyada hak ettiği yere erişebilmesi mesleki eğitim programları ve politikaları ile belirlenir.
    Nitelikli iç gücü verimli bir ekonomi için vazgeçilmezdir. Böyle bir iş gücüne sahip olmanın yolu iyi planlanmış mesleki eğitimle mümkündür.Çünkü zamanımız tamamen bir ekonomi döneminden başka bir şey değildir. Artık savaşların başarıları bile ekonomiden geçtiği aşikardır. 
    Bütün bunlar kısaca işin bilimsel yönüdür. Ancak gittikçe sayıları azalan öğrenci terciği yok denecek kadar az olan mesleki okullar yok olmaktadır bu ülkenin sanayisi olmamalımı? Üretime yönelik istihdamı olmasın mı? Herkes masa başı işlerde mi çalışmalı en lazım olan ARA ELEMAN ihtiyacı karşılanmamalımı Acaba!
    Konunun acı örneği ilçemizde de yaşanmaktadır. Akçakoca dada meslek liseleri adeta can çekişmektedir. Bu yıl kız meslek lisesi 12-13 öğrenci endüstri meslek lisesi 20-30 öğrenci alabildi. Bir sınıf zor açılabiliyor. Halbuki fiziki mekanlar tercih edilebilecek geçerli bölümler hepsi en güzel şekilde mevcut.
    Otelcilik meslek lisesi dışarıdan öğrenci getirerek sınıflar oluşturuyor. Çünkü ilçemizde 4+4 neticesinde 400-450 öğrenci bu yıl geçiş dönemi olduğu için 600-650 öğrenci mezun oluyor. Bunlar hangi okullara gidiyorlar. Mutlaka bir üniversite eğitimi algısı neticesinde nitelikli ve akademik liseler tercih ediyorlar geri kalan 100-150 öğrenciyi meslek liseleri taksim edebiliyor. Hatta büyük bir bölümünde Akçakoca dışındaki akademik liselerle özel liselere gidiyorlar. Akçakoca'daki düz liselere bakanlık tarafından kontenjan arttırılarak bu işi körüklüyorlar. Bu bir ülke sorunudur. Biran evvel çözüm bulunmalı. Üniversite algısı mutlaka bir meslek algısına dönüştürülmeli. Üniversite talebi meslek yüksek okulları ile yönetilmeli ve programlar açılmalıdır. 
Bu önemli konuda meslek liseleri yönetici, öğretmen ve eğitim çalışanları önemli rol üslenmelidirler. Benden işin özeti bu kadar sevgilerimle”dedi.
                                                                                        

Bu haber 623 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Düzce turizmden hak ettiği payı alacaktır.
Düzce turizmden hak ettiği payı alacaktır.
AKÇAKOCA İMAM HATİP ORTAOKULU KAYITLARI BAŞLADI
AKÇAKOCA İMAM HATİP ORTAOKULU KAYITLARI BAŞLADI