Reklam
Reklam
Sokağa çıkma yasakları ne zaman bitecek? Kafeler açılıyor mu?

Sokağa çıkma yasakları ne zaman bitecek? Kafeler açılıyor mu?

Türkiye’de koronavirüse dair gerçekleşen gelişmeleri ve alınan tedbirler devam ederken sokağa çıkma yasaklarının ne zaman sona ereceği merak konusu oldu. İşte detaylar...

20 Ocak 2021 - 17:28

Aralık 2019’da Çin’in Vuhan kentinde ilk kez ortaya çıkan ve 12 Şubat 2020 itibariyle  COVID-19 adını alan koronavirüs ile mücadele tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hassasiyle devam ediyor.

Türkiye'nin koronavirüs serüveni 22 Ocak 2020'de Çin’den gelen uçuşlar için termal kamera uygulamasıyla başladı.

5 Şubat 2020'de ise Çin’den gelen uçuşlar durduruldu. 

Sağlık Bakanı Koca 11 Mart 2020 Çarşamba günü Türkiye’de görülen ilk COVID-19 vakasını duyurdu. Hastanın erkek olduğu ve virüsü Avrupa temasından aldığı bildirilirken yaşı, hangi ilde ve hastanede karantina altına alındığı hasta mahremiyeti gerekçesiyle açıklamadı.

Koca 13 Mart 2020 Cuma sosyal medya hesabından, ilk koronavirüs hastasının yakın çevresinde bulunan bir kişide virüs tespit edildiğini duyurdu. Böylelikle toplam vaka sayısı 2’ye yükseldi.

21 MART 2020'DE İLK YASAKLAR BAŞLADI.

İçişleri Bakanlığınca yayımlanan bir genelgeyle 65 yaş ve üzeri yaştaki bireyler ile bağışıklık sistemi düşük ve kronik sağlık problemleri olan kişilerin 22 Mart itibarıyla evlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda dolaşmaları ve toplu taşıma araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmaları yasaklandı.

3 Nisan 2020'de ise  65 yaş üzerine uygulanan sokağa çıkma yasağı, 20 yaş ve altındakileri de kapsayacak şekilde genişletildi. 

Tarihler 10 Nisan 2020'yi gösterirken ilk genel yasak ta başladı. 

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda 10 Nisan Cuma saat 24:00 ile 12 Nisan Pazar 24:00 tarihleri arasında Büyükşehir statüsündeki 30 şehirde ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı getirildi.

O tarihten beridir de yasaklar belirli saatler içerisinde devam ediyor.

 

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI NE ZAMAN SONA ERECEK?

Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde yaklaşık bir aydır yasaklar uygulanıyor.

Hafta içi belirli saatlerde ve hafta sonu tam gün olarak uygulanan sokağa çıkma yasaklarının kademeli olarak kaldırılacağı duyuruldu. 

Geçtiğimiz hafta içinde yapılan Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan, aşılamanın başlamasıyla birlikte yasakların da kademeli olarak kaldırılacağını belirtti fakat tarih vermedi.

Yeni normalleşme adımları kapsamında ilk yürürlüğe girmesi beklenen sokağa çıkma yasaklarına ilişkin saat düzenlemesi olacak.

Buna göre hafta içleri 21.00'de başlayan sokağa çıkma yasaklarının 23.00'de başlaması, hafta sonu yasaklarının ise akşam saatlerinde düzenlenmesi bekleniyor.

 

HASTANELERDE NORMALLEŞME ADIMLARI BAŞLADI

Öte yandan sağlık çalışanlarının iptal edilen izinleri yeniden eski düzenine kavuştu. Hastanelerdeki diğer kısıtlamaların da yakın zamanda kademeli olarak kaldırılması bekleniyor.

 

KAFE RESTORAN VE LOKANTALAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Ülkemizde vaka sayısı düşmeye devam ederken, test talebinin de azalması ile birlikte restoranlar, kafe ve lokantalarının da yeniden açılması gündeme geldi.  

Buna göre restoranlar, kafeler ve lokantalar da belirli kurallarla yeniden açılacak. Açılış tarihi ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

 

Bu haber 1694 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KIRSAL KALKINMA DESTEKLEME BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI
KIRSAL KALKINMA DESTEKLEME BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI
Yeni atamalar görevine başladı…
Yeni atamalar görevine başladı…