Reklam
Reklam
“SÖZDE DEĞİL, ÖZDE GAZETECİLİK..!”

“SÖZDE DEĞİL, ÖZDE GAZETECİLİK..!”

Düzce Gazeteciler Cemiyeti (DGC)Başkanı Erol Tayhan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde yaptığı açıklamada gazetecilerin sosyal medyanın etkisinden ve kıskacından korunabilmesi için “esas olan sözde değil; özde gazetecilik yapmaktır ” dedi.

09 Ocak 2020 - 17:10

DÜZCE GAZETECİLER CEMİYETİN'DEN “10 OCAK YORUMU”

Düzce Gazeteciler Cemiyeti (DGC)Başkanı Erol Tayhan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde yaptığı açıklamada gazetecilerin sosyal medyanın etkisinden ve kıskacından korunabilmesi için “esas olan sözde değil; özde gazetecilik yapmaktır ” dedi.

İnsanoğlunun çağımızda teknolojiyi kullanarak, ferdi anlamda haber yapma ve bunu sosyal medyada paylaşma heyecanı içine girmiş olmasının gazeteciliği ortadan kaldırmayacağını dile getiren Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tayhan: “Gazeteci, doğru haber yaparak, inceleme ve araştırma sonucu bilgileri yerinde ve zamanında kamuoyuyla paylaşarak, mesleğini icra edecektir. Gazetecilik etik kuralları çerçevesinde ; ahlaki kuralları dikkate alarak gazetecilik yapmak esastır.Sosyal medyanın kıskacından kurtulabilmenin ve korunabilmenin tek alternatifi ‘sözde gazetecilik yapmak değil, özde gazetecilik yapmaktır.” dedi.

Sosyal medyanın ileriki yıllarda belki ‘gazeteciler için bir fark yaratacak’ mecranın oluşmasına katkı sağlayabileceğine dikkat çeken DGC Başkanı Tayhan :“Bundan böyle yalan-yanlış haber yapan; karalama ve çamur atma yöntemiyle haber ve yorum yaptığını sanan ‘sözde’ gazetecilerle her türlü zorluğa göğüs gererek mesleki etiğe uygun hareket eden ‘özde’ gazetecilerin arasındaki farkı gözler önüne serecektir. Günlük menfaatler ve ekonomik zorluklar gazetecinin yalan yanlış haber ve yorum yapmasını etkilemeyecektir. Doğru haber yapan el üstünde, yalan yanlış ve asparagas haber yaparak toplumu yanıltan zelil hale gelecek ve sözde gazeteci olarak anılacaktır. Bu anlamda sosyal medyanın bu çağda ‘özde gazetecilerin toplumda itibar ettiği’ bir konuma gelmesinde böyle bir artının oluşmasında etkili olacağını düşünüyoruz..

Dünyanın her yerinden takibini yapamadığımız kadar çok habere ulaşmamız mümkün. Önemli olan bunların hangilerinin doğru, tarafsız

ve gerçek olduğudur. Bu da, bizlere en doğru haberi ulaştırmaya çalışan basın mensuplarımızın omuzlarındaki yükü daha da artırmıştır.

GAZETECİLER ÇELİKTEN BİR KALE’DİR

‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Atatürk’ün şu sözü gazetecilerin ne kadar büyük bir sorumluluk içinde olduğunu gözler önüne sermektedir:“Türkiye basını, milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan Cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale oluşturacaktır. Bu düşünce kalesi, düşünce yolu kalesi. Basın görevlilerinden bunu istemek, cumhuriyetin hakkıdır.”

DÜZCE’DE “İLETİŞİM FAKÜLTESİ ŞART”

Düzce Gazeteciler Cemiyeti (DGC) Başkanı Erol Tayhan, ‘Değer Üreten’ Düzce Üniversitesi’nin artık Düzce’ye ve Gazeteciliğe değer katacak DÜ İletişim Fakültesi kurulması için girişimde bulunulmasını talep ediyoruz. DÜ İletişim Fakültesi Mezunlarının elzem hale geldiğine şahitlik ediyoruz.İletişim fakültesi Düzce’ye ve ülkeye değer katacaktır. Mekteplilerin gelişmesi olgunlaşması sözde gazetecilerin palazlanmasını önleyecektir. İşini hakkıyla yapan özde gazeteciliğin önünü açacaktır. DÜET adlı Radyoya sahip Düzce Üniversitesi’nin iletişimle ilgili atölyesinin de birtakım takviyelerle yeterli donanıma sahip hale geleceğini düşünüyoruz.

Bu duygularla özde gazeteciliği icra eden değerli meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü gönülden kutluyor; Kaybettiğimiz meslek büyüklerimizi değerlerimizi de bu vesileyle rahmetle anıyorum”

Erol TAYHAN

Düzce Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

Bu haber 713 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akçakoca Spor BAL liginde
Akçakoca Spor BAL liginde
Akçakoca'da taksi ve toplu taşımaya korona denetimi
Akçakoca'da taksi ve toplu taşımaya korona denetimi