Reklam
Reklam
SUYUNA SAHİP ÇIK AKÇAKOCA! BARAJ HAVZASINDA ORMAN KESİMİNİ...

SUYUNA SAHİP ÇIK AKÇAKOCA! BARAJ HAVZASINDA ORMAN KESİMİNİ DURDURUN!

31 Temmuz 2019 - 17:35

 

…Akçakoca Orman İşletmesinin içme suyu havzasında yaptığı bilinçsiz orman kesimi nedeniyle, Akçakocalılar her yağmur sonrası çeşmelerinden çamurlu suyu içmek zorunda bırakılıyor… ( 29 Ağustos 2016)

Bundan 3 yıl önce, Akçakoca TV, Düzcenin Sesi gazetesi ve  Düzce Yerel Haber'de kaleme aldığım yazıda, " Sarıyayla Barajında Neler Oluyor?" diye sormuş ve çeşmelerimizden akan çamurlu suyun nedenlerini sorgulamıştım.

Aradan tam 3 yıl geçti. Sarıyayla Barajında değişen hiçbir şey yok!

Akçakoca Orman İşletme Müdürlüğü’nün planlı kesim adı altında sürdürdüğü orman talanı  projesi yüzünden  18 Temmuz günü, masmavi baraj havzamız  yine çamur deryasına döndü.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti,  hepimizin vergilerinden keserek Akçakoca'nın temiz su ihtiyacını karşılamak için  milyonlarca lira değerinde  içme suyu barajı yaptı.  Çevresinde küçücük bir parçası hariç çevresinde yerleşim ve tarım alanı olmayan Sarıyayla Baraj havzası, tam 10 yıldır,  aynı bakanlığa bağlı Akçakoca Orman İşletme Müdürlüğü tarafından planlı kesim ve seyreltme adı altında kılıf uydurularak talan ediliyor.

Akçakoca’nın en az 50 yılını kurtarması beklenen temiz su havzası, işletme müdürlüğü marifeti ile gelişi güzel ağaç kesimi yapılarak  orman örtüsü yok ediliyor. İş makineleri tarafından sıyrılan ormanlık alanda açığa çıkan toprak ise her yağmur sonrası baraj havzasına inere hem su çamur deryasına dönüyor ve hem de yağmur suları ile birlikte baraj içine dolan taş, toprak ve ağaç kökleri inen ile barajın ömrünün kısalmasına neden oluyor.

HER YAĞIŞ SONRASI  TOPRAK BARAJA DOLUYOR

Ormanlık alanların su verimi, dünyadaki kullanılabilir suyun önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Havza içinde ağaç kesmek için açılan yollar nedeniyle  yağışla birlikte oluşacak erozyon ve toprak kayması, baraj havzalarının hızlı bir şekilde toprak ve kaya parçaları ile dolmasına neden olacaktır. Bu nedenle yüksek kalitede kullanılabilir temiz suyun ana kaynağı olarak Sarıyayla su havzasını gözbebeğimiz gibi korumak zorundayız ki, gelecek nesillere temiz bir havza bırakabilelim.

BARAJI BESLEYEN 4 SU KAYNAĞI HALA TAHRİP EDİLİYOR, DUR DİYEN YOK!

Ormanlık alanlarda toprak üzerindeki dal ve yaprak gibi artıklardan oluşan diri örtü; yüksek su tutma kapasitesi ile yağış suyunu depolayıp, toprağa yavaş ileterek erozyonu önlemekte ve toprağa kazandırdığı gözenekli yapı ile daha fazla suyun toprağa nüfuz etmesini sağladığı bilimsel olarak tespit edilmesine  rağmen son 7 yıldır Orman İşletmesi, su havzasını besleyen Hasan Deresi, Kırkharman Deresi, Çorak Deresi ve Goldere’de dozerlerle yol açarak havzayı ağır tahribat vermiştir.

BARAJ HAVZASINI ORMAN İŞLETMESİNDEN KURTARIN

Dönemin belediye başkanları Fikret Albayrak ile  Cüneyt Yemenici’nin yapamadığını bakalım Akçakoca halkının ezici çoğunluğu ile göreve gelen Başkan Okan Yanmaz yapabilecek mi? Su havzamızı gözü gibi koruyabilecek mi?

Hafta sonu, kameraman arkadaşım İsa Keleş ile birlikte yaptığımız inceleme gezisinde,  bir kez daha görüldü ki, Akçakoca Orman İşletme Müdürü Zafer Ekinci’nin kimseyi taktığı yok. Sayın Ekinci için, gürgen ağacının kesilip satıldıktan sonra elde edeceği kar, gelecek nesillere bırakacağımız  tertemiz su hazasının kırılıp yok olmasından ve kirlenmesinden  daha değerli ve kıymetli demek ki.

Ne diyelim,

Allah ıslah etsin…

Haber &  Yorum: Nevzat CİNGİRT

Bu haber 2454 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NURSEN ANA UMUT IŞIĞI SAÇIYOR
NURSEN ANA UMUT IŞIĞI SAÇIYOR
“Sanal, Hakikatin Yerini Almamalı”
“Sanal, Hakikatin Yerini Almamalı”