Reklam
Reklam
Türk İş ve Yatırım Forumu Taşkent’te yapıldı

Türk İş ve Yatırım Forumu Taşkent'te yapıldı

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) Türk İş ve Yatırım Birinci Forumu Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te gerçekleştirildi.

05 Ekim 2019 - 15:25 - Güncelleme: 05 Ekim 2019 - 15:46

Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet N. Pazvant, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi), TTSO ve Özbekistan Yatırım ve Dış Ticaret Bakanlığı ile Özbekistan TSO işbirliğinde Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te gerçekleştirilen Türk dünyasının tarihi ve kültürel birikimlerinden en geniş şekilde yararlanılmak suretiyle Türk dili konuşan ülkeler arasındaki çok taraflı işbirliğinin geliştirilmesi amacı ile düzenlenen ''Türk Keneşi Özbekistan İş Forumuna'' katılım sağlamak üzere Özbekistan'a gitti.

Türk Keneşi ve Özbekistan Hükümeti iş birliğinde bu yıl ilk kez düzenlenen Türk İş ve Yatırım Forumu'na Azerbaycan, Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Macaristan’dan 600’dan fazla iş adamı ve yetkili katıldı.

Forumun açılışında konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 15 Ekim 2019’da
Bakü’de düzenlenecek zirvede, Özbekistan’ın Türk Keneşi'ne üye olacağını kaydederek Türk dünyasının iş adamları olarak, bundan büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

Hisarcıklıoğlu, "Bizler 6 farklı ülkesi olan tek milletiz. 1,1 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe, 560 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ve 160 milyonluk nüfusa sahibiz. Yani bir araya gelince, küresel bir güç haline geliriz.” dedi.

Forum kapsamında ayrıca Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Macaristan ve Özbekistan ticaret ve sanayi odaları başkanlarının katıldığı Ortak Türk Ticaret ve Sanayi Odası İstişare Toplantısı düzenlendi. Türk İş ve Yatırım Forumunun ardından altı ülke işadamları arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

Bu haber 445 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Düzce Narkotik Polisi göz açtırmıyor
Düzce Narkotik Polisi göz açtırmıyor
YARDIM TIR'I CUMA GÜNÜ YOLA ÇIKACAK (Videolu Haber)
YARDIM TIR'I CUMA GÜNÜ YOLA ÇIKACAK (Videolu Haber)