Reklam
Reklam
UZMANLARDAN ENDİŞE VERİCİ FINDIK UYARISI

UZMANLARDAN ENDİŞE VERİCİ FINDIK UYARISI

Akçakoca Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ziraat Odası Başkanlığı uzmanlarından çarpıcı uyarılar geldi. Fındıkçı herkezin haberimizi okuması gerekiyor.

18 Haziran 2019 - 19:08 - Güncelleme: 18 Haziran 2019 - 22:16

Akçakoca Belediyesi Toplantı salonunda bugün saat 14:00 da bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıya ziraat odası baskanı ve ulusal fındık konseyi yönetim kurulu üyesi  Levent Şahin Başaran, Tarım ve Orman Akçakoca ilçe Müdürü Cemil Uzun, Akçakocalı ziraat mühendisleri tam kadro katıldı.

Uzmanlar Ziraat Mühendisi Cemil Kardüz ve Ziraat Mühendisi Seda Özkan Fındığı bekleyen tehlikeler ile korunma yollarını detaylıca anlattı.

FINDIKTA KÜLLENME HASTALIĞI

Ziraat Mühendisi Cemil Kardüz;

"Son 3 yıldır fındık bahçelerinde görülen ‘külleme’ hastalığı, üreticileri endişelendiriyor ve rekolteyi etkiliyor.

Son yıllarda baş gösteren külleme hastalığı çiftçilerimizi olumsuz yönde etkilemekte, ciddi oranda verim kaybına ve ürün kalitesinin bozulmasına neden olmaktadır.

Üreticilerimiz Külleme hastalığı ile mücadele etmedikleri takdirde ciddi miktarda ekonomik kayba uğrayacaktır.

Külleme hastalığı tespiti yapan çiftçimiz ilçe tarım ve orman müdürlüğüne gelerek bizden yardım alabilir.

Fındık bahçelerinde yabancı otlarla mücadele için kullanilan herbisit (ot kurutma ilaci)  yogun miktarda kullanıldığı için Fındığa faydalı böceklerde ilaçtan etkilenip zararlılarla mücadele konusunda yetersiz kalınıyor.

Daha az tırpan maliyeti çıkartmak için yoğun ot ilacı kullanmak hem yersiz hem zararlı bir durumdur.

Doğu karadenizden çok daha fazla ot kurutma ilacı batı karadenizde kullanılıyor. Bunun yerine 2 defa tırpan yaparak ot ilacı kullanımına sınırlandırma getirmek gerekiyor." dedi.

AMERİKAN BEYAZ KELEBEĞİ

Ziraat Mühendisi Cemil Kardüz;

Amerikan Beyaz Kelebeği Zararlısıyılda Haziran ve Ağustos aylarında olmak üzere iki döl zararı olan bu zararlı ile mücadele kapsamında yapılan kontrollerde yapraklarda yumurta paketleri ve larva kümeleri görüldüğünden dolayı mücadele zamanı geldi.

Entegre Mücadele Prensipleri(IPM) kapsamında yapılacak ilaçlı mücadele de asıl amaç; zararlının tamamen yok edilmesinden çok popülasyon yoğunluğu dikkate alınarak zararlının meydana getireceği zararın ekonomik zarar eşiğinin altında tutmak olmalıdır.

Çiftçilerimizin kendi bahçelerinde yapacakları kontrollerde, yapraklarda yumurta paketleri, larva kümeleri ve örülmüş ağlar ile karşılaşıldığında, bunların öncelikle budama makası ile kesilmek suretiyle imha edilmeleri, popülasyonun yüksek seyretmesi halinde ise ilaçlı mücadeleye başlanmalıdır.

İlaçlı mücadelede özellikle arılara zarar vermeyen çevre dostu ilaçların kullanılmasının önemli olup, bu nedenle muhtarlıklara dağıtılan ilaçların kullanılması, yeterli olmaması durumunda ise çiftçilerimizin İlçe Müdürlüğümüze başvurarak yazdırdıkları reçete ile  ilacı alarak ilaçlı mücadeleye başlamaları gerekmektedir.

İlaçlı mücadeleden 10-15 gün sonra ağaçlar kontrol edilmeli yeni bulaşma ya da yeni açılan yumurta paketleri varsa ikinci bir ilaçlı mücadele yapılmalıdır." dedi.

DEPOLAMA VE AFLATOKSİN

Ziraat Mühendisi Seda Özkan;

"Aflotoksin oluşumu, ortam bağıl nemi ile dolayısıyla ürünün su aktivitesi ile ilgilidir.

Güneşte kurutma sırasında, su aktivitesinin yüksek olduğu ilk 6-10 günde aflotoksin oluşabilmektedir.

Naturel iç fındıklar aflotoksin açısından riskli iken kavrulmuş fındıklar daha dayanıklıdır.

Naturel fındıkta 0,38, kavrulmuş fındıkta 0,24 su aktivitesi aflotoksin oluşumunu önlemektedir.

Ayrıca yağışın fazla olduğu durumlarda küflerin toplam sayısı artmaktadır.

Bu nedenle özellikle yağışlı havalarda yere düşmüş fındıkların yerde fazla kalması önlenmelidir.

Bu amaçla aşağıdaki hususlara uyulması gerekmektedir;

1- Hasat mevsiminden en az 5-10 gün önce fındık bahçelerindeki yabancı otlar temizlenmelidir.

2- Bahçede bulunan ve farklı zamanlarda hasat olgunluğuna gelen farklı çeşitler hasat olgunluğuna göre ayrı yarı hasat edilmelidir.

3- Hasat, yerden ve fındıklar tam olgunlaştıktan sonra yapılmalıdır.

4- Hasat olgunluğuna gelip kendiliğinden yere dökülen fındıklar yerde bekletilmeden toplanmalıdır.

5- Hasat edilen fındıklar jüt çuvallar içerisinde ,aynı gün harmana getirilmeli, kesinlikle naylon çuvallar içinde ve sıkışık bir vaziyette bahçede bekletilmemelidir.Çünkü bunun sonucunda küflenme ve çürüme başlar.

6- Harmana getirilen zuruflu fındıklar büyük yığınlar ve kalın tabaka oluşturacak şekilde yığılıp bekletilmemelidir.

7- Zuruflu fındıklar toprakla temas ettirilmemeli ve yağmurdan korunmalıdır.Üzerine örtülen naylon örtü çardak şeklinde olmalıdır.

8- Zuruflu fındıklar beton harmanlarda 15-20 cm kalınlığında serilerek  güneşte 1-2 gün soldurulduktan sonra patoza verilmelidir.

9-Fındığı verdiğimiz patoz fındıkları zurufundan tam olarak ayırırken fındık kabuğuna zarar vermemelidir.

10- Zurufundan ayrılmış dane fındıkları; hafif meyilli ve temiz beton harmanda kurutulmalı.Eğer harman beton değilse fındığın toprakla temasını önlemek için jüt tente veya bez kullanılmalıdır.

11- Beton veya jüt tente üzerine sererek kurumaya bıraktığımız fındıkları yağmurdan koruma için üzerine örteceğimiz naylon örtü direkt fındığın üzerine değil, en az 30-40 cm yükseklikte çardak yaparak örtülmelidir.

12- Tam olarak kuruyan ( en fazla % 12 nem) kabuklu dane fındıkların içindeki patozun kırdığı iç fındıkla yabancı maddeler seçilmelidir. Çünkü bu maddelerin dayanıklılık süresi aza olduğu için küflenerek aflotoksin oluşturabilmektedir.

13- Kuruyan fındıklar iyice soğuduktan sonra, sabah erken veya akşam geç saatte jüt çuvallara konulmalıdır.Naylon çuvallarda fındıklar kızışma yapmakta, bunun sonucu da  küflenme oluşacağından jüt çuval kullanılmalıdır.

14- Kuruyan kabuklu fındıklar hemen pazara götürülmeyecekse, temiz, rutubetsiz ve havalandırma özelliğine sahip bir depoda muhafaza edilmelidir." dedi.

Haber:V. Hançer ÜNNÜ 

 

 

Bu haber 547 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Sarıoğlun'dan komşu ilçeye ziyaret
Başkan Sarıoğlun'dan komşu ilçeye ziyaret
Hurmalı Fındık Ve Fıstık Ezmesi Satış Reyonlarında
Hurmalı Fındık Ve Fıstık Ezmesi Satış Reyonlarında