Reklam
Reklam
Uzmanlardan korkutan tahmin! Virüs bitecek, çöpü kalacak

Uzmanlardan korkutan tahmin! Virüs bitecek, çöpü kalacak

Koronavirus'ten korunmak için kullanılan maskelerin doğada yok olması 400 yılı bulabiliyor. Uzmanlar maskelerin ciddi bir çevre kirliliğine yol açabileceği konusunda uyarıyor.

28 Mayıs 2020 - 15:10

NTV'nin "The Lancet" tıp dergisinde çıkan araştırmalardan aktardığına göre, virüs maskelerin dış yüzeyinde 7 gün iç yüzeyinde ise  4 gün kalabiliyor. Dolasıyla başkası tarafından kullanılan ve yere atılan bir maskeye dokunan kişilerin enfekte olma riskleri bulunuyor.

 

ATIK TESİSLERİNDE TIKANMA

Fransa'da çevre bakanlığı, halkı maskelerin sokağa atılmaması konusunda uyarıyor. Kullanılmış maske ve eldivenler atık ve arıtma tesislerine de zarar vermeye başladı.

Klozetlere atılan maskeler nedeniyle su arıtma tesislerinde borular tıkanıyor. Fransa'da bir çok tesiste boruları açmak için müdahalede bulunuldu.

 

400 YILDA YOK OLUYOR

Maskeler, çevre için de ciddi bir tehdit oluşturuyor. Petrol türevi polipropenden üretilen maskelerin doğada çözünmesi 400 yılı buluyor. Yani bir plastik poşet kadar çevreye zarar verebiliyor.

Sadece Fransa bu maskelerden 2 milyar adet sipariş etti. Uzmanlar, önlem alınmazsa  yakında Akdeniz'de deniz anasından fazla maske olacağı uyarısında bulunuyor.

 

NE YAPMAK GEREKİYOR?

Fransa Çevre Bakanlığı kullanılan maskelerin özel bir çöp torbasında toplanmasını ve torba dolduktan sonra ağzının iyice kapatılarak normal çöp konteynerlerine atılmasını istiyor.

 

GERİ DÖNÜŞÜM UYARISI

Maskelerin kesinlikle geri dönüşüm çöpleriyle karıştırılmaması konusunda halk uyarılıyor.

 

AĞIR CEZALARI VAR

Fransa'da bazı belediyeler sokağa maske atanlara 68 Euro yani 506 lira ceza kesmeye başladı.

Bir grup parlamenter ise kullanılmış maskeleri gelişigüzel atanlara 300 Euro yani 2 bin 235 lira ceza ön geren bir kanun teklifi hazırladı.

Kaynak: Milli gazete
Bu haber 1008 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika... Diyanet'ten hac açıklaması! Erteleme ve vazgeçme...
Son dakika... Diyanet'ten hac açıklaması! Erteleme ve vazgeçme...
Meteoroloji'den İstanbul ve 8 il için 'sarı' uyarı!
Meteoroloji'den İstanbul ve 8 il için 'sarı' uyarı!