Reklamı Geç
Reklam
Reklam
AKÇAKOCA'DA GAZETECİLİK
Fuat Ünnü

Fuat Ünnü

AKÇAKOCA'DA GAZETECİLİK

08 Ocak 2019 - 10:19

Ankaralı gazeteci Şinasi Nahit Berker’in ünlü “Gazeteci olunmaz, gazeteci doğulur...” sözünden hareketle 

1950’li yılların ikinci yarısında AdnanMenderes’in Demokrat Parti hükümeti olağanüstü ekonomik bunalımdaydı. 1953 “devalüasyonu” yetmeyince, 2.83 olan dolar, 1958’de rekor bir artışla üç katından fazlasıyla 9 TL’ye çıkarıldı. 
Dışalım çöktüğü için iç piyasada, özellikle taşıt araçları piyasasında önemli yedek parça sıkıntısı yaşanıyordu. Gümüşhaneli Doğan, İstanbul’da 1958’de lastik, bisiklet, radyo, ticari araç ve inşaat makineleri tüccarlığı, nakliyecilik piyasasına girdi. Yoku yarattı! 
1961’de “otomotiv” alanında kurduğu ilk şirket 1980’de “otomotiv ticareti, enerji, sanayi, finansal hizmetler, basın, TV ve turizm alanlarında” olmak üzere çeşitli kurumları “Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.’nin” çatısı altında topladı. 
1979’da “Milliyet” gazetesini satın alarak, basın dünyasına girdi... 2002’de aldığı “Vatan” gazetesini, “Milliyet” ile birlikte 2011’de ErdoğanDemirören’e sattı.

“Türkiye Gazete Sahipleri Sendika Başkanı” oldu. 1996’da “Aydın Doğan Vakfı’nı” kurarak kültür, eğitim ve toplumsal alanlara katkılar, ayrıca kendi ve aile üyelerinin adlarını taşıyan 8 okul yaptırdı.

1990’ların başında Erol Simavi, nakit sıkıntısına düştüğünde Hürriyet’in yüzde 25 hissesini Erol Aksoy’a satmıştı. 1994’te de yüzde 75’ini Doğan’a satınca, Doğan ve Aksoy Hürriyet’te ortak olmuşlardı. Zamanla Doğan sermaye artışlarıyla, Aksoy’un payını azalttı ve ardından hisselerini de satın aldı. Türk basınının artık 1 numarasıydı.Gelelim Akçakocaya.Akçakoca'da Yeni Akçakoca haber kabiliyetli kadrosuyla ve muteşem özverili gazete patronu Hüseyin Denizgez ile şu anda Akcakoca'nın en mükemmel gazeteciliğini yapmaktadır.Gecmiş dönemleri hatırlıyorumda 1992 tarihinde başladığım gazete yazarlığına  devam etmekte olmam yeni yürümeğe başlamış cocuklar gibi sevindiriyor beni.Seçimlere az bir süre kaldı.adaylar belli.2004,2009,2014 seçimlerinde destekledigimiz aday mutlaka başkan olmuştur.Nedeni sadece biz değiliz.Başkan adayının dürüst,düzgün ve icraatçı olmasından ileri geliyor. Bize sadece parlatmak kalıyor.Ben derimki gazamız mübarek ola.Kalın sağlıcakla.

Bu yazı 3619 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

Reklamı Geç