Reklam
Reklam
LÜKS TÜKETİME ELVEDA
Fuat Ünnü

Fuat Ünnü

LÜKS TÜKETİME ELVEDA

06 Aralık 2018 - 10:36

Vatandaşın enflasyon ve yoksullukla mücadele yolunu indirim marketlerde bulacağı artık apaçık ortada. Aylık ekonomi dergisi Capital’in Aralık sayısında yayınlanan bir araştırma, bu eğilimi doğrulayıp detaylandırıyor. Capital’in incelemesine göre hayatın hemen her alanında pahalı ürünlerden/markalardan/mağazalardan ucuza yönelik büyük bir göç yaşanıyor...

İncelemeye ayakkabı sektörünün  bir gözlemiyle başlayalım:

“Geçen yıl lüks segmentten 6 taksitte alacağınız bir ayakkabı veya çantanın bugün geldiği fiyat pek çok kişi için lüksün de ötesine geçmiş durumda. İthal markalardan yerli markalara dönüş yapan büyük bir müşteri grubu var. Son 3 ayda ciddi bir kırılma yaşandı.”

Tüketimde gerçekten de büyük bir kırılma yaşanıyor... Orta sınıf, geçmişte düşük faizli tüketici kredilerinin ve TL’nin dolar karşısında hormonlu biçimde değer kazanmasının etkisiyle, gelir seviyesinin çok ötesinde bir alım gücüne erişmişti. BMW’nin Türkiye’deki alt distribütörlerinden birisinin gözlemlerini aktarayım;

“Geçmişte lüks oto sahibi olmak ancak yüksek gelir grubunun harcıyken bugün orta sınıf da BMW veya Mercedes sahibi olabiliyor. Artık herkese uygun BMW bulmak mümkün.”

O “bolluk” günleri şimdi ışık yılı kadar uzakta görünüyor. “Tüketim, daha çok tüketim!” rüyasından enflasyon ve yoksulluk kabusuna uyandık. Bunun en somut göstergesi, tüketim davranışlarında yaşanan değişim:

- Ambalajlar küçülüyor: 80 gramlık ambalajda satılan tablet çikolata artık 70 ve 65 gramlık ambalajda satılıyor. 230 gramlık gofretler yerini 170 grama, 88 gramlık bisküvi 72 grama, 40 gramlık kek 34 grama, 64 gramlık kraker yerini 32 grama bırakmış durumda. (Kaynak: Capital dergisi.)

  Peynir gramajları küçüldükçe küçülüyor.

   “Yeni dönemde en büyük sıkıntı, çeşitli kalemlerdeki maliyetlerin artması. Bunu ancak belli bir ölçüde tüketiciye yansıtabilirsiniz. Bazı ürünlerde talep görmeyen gramajları devreden çıkarıldıveya ambalaj değişiklikleri yapıldı.”küçük gramajlı ürünlerin geçmişte toplam satışların yüzde 20’sini oluşturduğunu, bu yıl ise paylarının yüzde 40’a yükseldiğini anlatıyor.

- Halkın pahalıdan ucuza döndüğü bir başka ürün: Gözlük. Pahalı gözlüklerin yer aldığı “Premium” kategoride yüzde 20-30 daralma var. Buna karşılık 2018’de düşük fiyatlı gözlüklerin satışları yüzde 100’den fazla artmış.

- Otomotivde bütün araç çeşitlerinin satışları sert biçimde azaldı ama düşük motorlu araçlardaki daralma sektör geneline göre daha az… SUV modellere yönelik talebin yüzde 60’dan 30’a indiğini söylüyor.

- Mobilyada fiyatı yüzde 30 daha ucuz olan orta ve alt segment ürünlere kayış yaşanıyor.

- Büyük ekran televizyonlara yönelik talep kesilmiş durumda.

- Mutfak eşyasında da talep orta ve alt segmentteki ürünlere yönelmiş durumda. Tüketicinin artık daha az sayıda parçanın bulunduğu setleri tercih ettiği söyleniyor.

- Kiralık araçlarda üst segment araç parkı yüzde 10 küçülürken ekonomik segment parkı yüzde 30 büyümüş.

Tablo böyle… Enflasyonda yaşanan beklenmedik daralmanın sebebi bu tabloya bakınca anlaşılıyor. Merkez Bankası’nın da dediği gibi kasım ayında enflasyonda görülen yüzde 1.44 düşüşün nedeni, vatandaşın alım gücünde yaşanan daralmadan başka bir şey değil..Ben şehirlerde yaşayan insanlar için üzulüyorum.Bugün AVM ler kapansa gıda ihtiyaçlarını nereden karşılıyacaklar.Tekneloji bağımlısı olan gençler bilgisayar ve telefonmu yiyecekler.Ya ülkeyi yönetenler.%60' a yakını hırsızlık,gasp ve tecavüz suçuyla hapisanelere koyulan ve gelecekte potansiyel suçlu olabilecek dısarıda bekleyen işsiz takımının beklentilerini nasıl karşılıyacaklar.Aslında şimdiden Acil eylem planına ihtiyac var.Bir muziplik yapayım ;,'Halkımızı SURİYE,IRAK VE AFGANİSTAN'A GÖÇMÜ ETTİRSEK.'.MESAJ veriyorum.KALIN SAĞLICAKLA.

Bu yazı 3870 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar