Reklam
Reklam
Reklam
Bu Fonlar nereye gidiyor !
TANER KESER

TANER KESER

Bu Fonlar nereye gidiyor !

13 Aralık 2016 - 12:22

Bildiğiniz gibi; Evrensel Hizmet Fonu vatandaşların herhangi bir ayrım gözetmeksizin Telekomünikasyon hizmetlerinden en ucuz ve etkin şekilde faydalanmasına destek vermek amacını taşımaktadır.

 

Çıkış noktası olarak yapılan yatırımların geri dönüşünün çabuk olacağı bölgeler dışındaki yerlere de hem ses, hem genişbant İnternet, hem de mobilite kazandırmak,böylelikle sayısal bölünmeyi de önleyerek bilgi toplumuna geçiş hedeflenmektedir.

 

Buraya kadar planlananlara bir itiraz söz konusu olamaz; ancak bu hizmetlerden dar gelirli vatandaşların yararlanması ve Türk nüfusunun maalesef ağırlıklı ortalaması ilkokul 3 olan eğitim seviyesinin yükseltilmesi yanında özürlü vatandaşları da düşünmek gerekmektedir.

 

Donanım sağlayıcılar görme özürlü vatandaşların kullanabilmesi için cep telefonlarında 5 tuşunun ucuna dokunulduğunda hissedilen kabartılar yerleştirmiş, hatta PBX üreticileri santral operatörlüğü yapabilsinler diye görme özürlüler için operatör konsolları geliştirmişlerdir.

 

Fakat işitme engelliler için televizyonlardaki haber saatlerinin dışında haberleşme anlamında çözüm eksiktir.

 

Genişbandın yaygınlaştırılması, görüntülü iletişimin Türkiye çapında geliştirilmesi, gerekli donanımlarla (Ip kamera gibi) desteklenerek bu anlamda da işitme engellilerin kendi dillerinde iletişim kurmaları sağlanabilmelidir.

 

Öte yandan 3G lisanslarının konuşulduğu günümüzde, toplam 300.000 bulan Alzheimer hastaları için bileklerine takılacak bir cihazla ve içindeki simkartlarla gidilen yerlerin lokasyon

bazlı takibi, sınırların dışına çıktıklarında uyarı mesajları, ilaçlarını hatırlatacak bir e-hemşire çözümü yerinde olacaktır.

 

Bizler için özürlülerden özür dileme ve onları da iletişim bakımından içimize alma anlamına gelecek olan bu uygulamayı, TSM BİLİŞİM olarak sosyal sorumluluk projesi şeklinde görüyor; bu projeyi GSM operatörleri, Türk Telekom ve alternatif operatörlerin de desteklemelerini bekliyoruz.

 

İhtiyaç duyulan kaynak hepimizden toplanan ve bir nevi- damarlarımızdaki asil kan olan-evrensel hizmet fonunda mevcuttur.

 

Saygılarımla,

Bu yazı 7100 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar