Reklam
Reklam
FINDIK ÜRETİCİSİ HASADA HAZIRLANIYOR

FINDIK ÜRETİCİSİ HASADA HAZIRLANIYOR

Fındık üreticisi bahçeye girmeye hazırlanıyor ancak fiyat belirsizliği sürüyor. Üreticiler fındık maliyetinin iki katına çıktığını ifade ederek fındık fiyatı için 35 lira bekliyorlar.

27 Temmuz 2021 - 17:03

Fındıkta hasat zamanına birkaç gün kala üretici de fındıkta açıklanacak taban fiyatı bekliyor. Kurban Bayramı öncesi fındık fiyatının açıklanacağını bekleyen ürcliciler, Cumhurbaşkanı'ndan bayram müjdesi beklediklerini ifade ettiler. Fındık üreticileri, geçen yıla oranla fındığa yapılan masrafların iki kat arttığını da belirterek fındığa 35 TL'nin altında verilecek bir rakamın fındık üreticisini mağdur edeceğini söylediler.

TOPLAMA ZAMANI GELDİ AMA FİYAT AÇIKLANMADI

Yeni Akçakoca Haber Gazetesine konuşan fındık üreticisi Selver Kar, "Sayın Cumhurbaşkanımızdan bayram öncesi fındık fiyatıyla ilgili müjde bekliyorduk. Ağustos başından itibaren fındık tarlaları hareketlenecek. Binlerce üretici fındıklarını toplamaya başlayacak. Ancak halen ne fiyat ne de rekolte açıklanmış değil. Rekolte ve fiyat, üretici fındıgını toplamaya başlamadan açıklanmalıdır. Aksi takdirde, fındık fiyatı tekelcilerin istediği rakamdan oluşacaktır" dedi.

Kar, "Hem üretici hem ziraat odaları fındıkta verimliliği artırmak için çalışıyor. Fakat fındıkta her sezon olduğu gibi bu sezon da bir belirsizlik söz konusu. Bu belirsizliğin bir an önce giderilerek, üretici lehine, söz ve vaatten öte somut adımlar atılması gerektiğini" söyledi.

 

Bu haber 726 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akçakoca TSO’ dan yeni İlçe Emniyet Müdürüne Hayırlı Olsun Ziyareti
Akçakoca TSO’ dan yeni İlçe Emniyet Müdürüne Hayırlı Olsun...
OSB Toplantısı Vali Atay'ın Başkanlığında Gerçekleştirildi
OSB Toplantısı Vali Atay'ın Başkanlığında Gerçekleştirildi