Reklam
Reklam
Hamsi yasağı fiyatları katladı!

Hamsi yasağı fiyatları katladı!

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın aldığı hamsi yasağı kararı fiyatları iki katına çıkardı.

25 Ocak 2021 - 17:21

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın hamsi avı için gerçekleştirdiği av yasağı devam ediyor. Hamsilerin ufak olması nedeniyle nesillerinin tükenme tehdidiyle karşı karşıya kalması yasağı getirmişti. Karadeniz'in büyük bir bölümünde hamsi yasağı sürerken Bolu'da hamsi fiyatları katlandı. 50 liraya kadar çıkan hamsinin kilosu adeta vatandaşın cebini yaktı.

Bolu'da 40 yıldır balıkçılık yapan Hakan Yıldız  “Hamsi fiyatlarında yükselme var. Ufak hamsi 1 ay önce boldu. 10 liraya kadar fiyat düşmüştü. Fakat bakanlık 28 Ocak’a kadar ufak hamsiyi tutmayı yasakladı. Şuanda iri hamsiye izin var. Hamsiye de mevsimi olduğu için talep var. Balık da az çıktığı için fiyat yükseldi. Fiyatlar 30 lira ile 45 lira arasında oynuyor. 50 liraya kadar çıktığı gün de oluyor. Vatandaşın talebi ister istemez düşük. Vatandaşın mali durumu çok iyi değil. Talep var ama maddi durumdan dolayı vatandaş zorlanıyor. Onları da anlıyoruz. Bu şartlar bizim için de onlar için de zor. Mevsim itibariyle hamsi vazgeçilmezdir. Hamsi balığı bu tezgahın temel direğidir. Diğer balıkları da satıyoruz. Barbun güzel bu aralar. Mezgit fena değil ama tezgahın temel direği hamsi. Hamsi olmayınca bizim de vatandaşın da boynu bükülüyor. Fiyatlar hamsi harici çok yüksek değil aslında. Mezgit ve barbun 25 liradan satılıyor. İstavritin büyük boyu 35 lira. Yasak ayın 28’inde sona erecek. Bakanlık 28’inden sonra müsaade verirse ve balık da buradan kaçmadan tutulabilirse fiyatlar yine 15-20 liralara ineceğini tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Milli gazete
Bu haber 11209 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Fahrettin.acar
    4 ay önce
    Balikcilar.kendi.aralarinda Anlaşıp.fiyatlari.artırıyorlar.galiba.hepsinde.ayni.sayipsiziz.kaldik.yazık.herseyin.fiyatı.ucuyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Batı Karadeniz Bölgesinin en gözde tatil beldesi
Batı Karadeniz Bölgesinin en gözde tatil beldesi
Narkotik polisi göz açtırmıyor
Narkotik polisi göz açtırmıyor