Reklam
Reklam
İçimizdeki Sınırlar
MAHMUT TOPTAŞ

MAHMUT TOPTAŞ

İçimizdeki Sınırlar

12 Ekim 2018 - 10:50

İçimizdeki sınırlar, hapishane duvarları gibi değildir. Hapishane duvarlarını delen, duvarı aşan, helikopterle hapishaneden kaçan, müdürün arabasıyla sıvışan, günleri dolunca çıkan, af ile çıkanlar olur ama içimizdeki sınırları aşmak en zorudur.

İçimizdeki duvarları, bizi en çok sevenler ördüğü için aşmak istemeyiz de.

Hatta öylesine bu hapishanemizden memnunuz ki bizimle olmayanların da bizim en sevdiklerimizin ördüğü hapishaneye girmesi için yalvardığımız gibi, girmeyenleri öldürme tarafına  da gidebiliriz.

Dünyadaki beşeri sistem kavgalarında milyonarın öldüğü, sürüldüğü, süründüğü gibi.

Onun için sevgili peygamberimiz, o gün kendisinin muhatabı olan insanlara ve kıyamete kadar gelecek olanlara, “Allah’ın indirdiğine uyun” dediğinde, onların, “Biz, atalarımızın izinden gideriz” dediklerini günümüzde ise, “BM Güvenlik Konseyi’nin belalı beşlerinin dediğini tutarız” diyenlerin durumunu Rabbimiz şöyle haber verir:

“Görmediniz mi? Allah, göklerdeki ve yerdekileri emrinize verdi. Size açık ve gizli nimetlerini bolca verdi. İnsanlardan bir kısmı ise bilgisi olmadan, yol göstereni bulunmadan, aydınlatan bir kitabı olmadan Allah ile tartışıyor. Onlara, ‘Allah’ın indirdiğine uyun’ denildiğinde, ‘Biz, babalarımızı üzerinde bulduğumuz şeye uyarız’ dediler. Ya şeytan onları alevli azaba çağırmışsa?” (Lokman süresi ayet 31/20-21).

Çocuklarımızı, öğrencilerimizi ve tüm insanlığı Trump kanunlarına, Putin kurallarına, Avrupa değerlerine, Çin kriterlerine değil, bütün bunların hepsini yaratan ve yaşatanın yönetimine uymaya çağıracağız.

Sevgili peygamberimiz:

“Çocuklarınıza iyiliği öğretiniz” buyurur. (Taberani, Mu’cemi Kebir, Ali maddesi).

İyiliğin ne olduğunu Rabbimiz haber verir:

“Yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz iyilik değildir. İyilik ancak Allah’a, âhiret gününe, meleklere, kitaba, nebilere iman eden, malı O’nun sevgisiyle (çok sevdiği malından) yakınlarına, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve kölelerin hürriyetine kavuşması için veren, namaz kılan, zekât veren, söz verdiklerinde sözlerini yerine getiren, zor ve dar zamanlarda ve savaş anında sabredenler(in yaptığı)’dir. İşte doğru olanlar onlardır. Ve işte Allah’tan sakınan da onlardır” (Bakara süresi ayet 2/177).

Günümüzde her ülkenin sınırları vardır.

Her evin sınırı da dış kapıda başlar.

Her insanın da sınırı vardır.

Fiziki sınırımızı koruduğumuz kadar, içimizin sınırını koruma alışkanlığımız ve kültürümüzü geliştirelim.

Ağzımızdan giren lokma ve damlanın helalliğine dikkat ettiğimiz gibi, kulağımızdan, gözümüzden, burnumuzdan ve elimizden giren bilginin de helal olduğuna dikkat edeceğiz.

Mesela çocuklarımıza, öğrencilerimize, İslam milletine ve tüm insanlara, “Hiçbir insan geçilmez değildir, kendini ona göre geliştir” demeliyiz.

Peygamberlerin peygamberliği  bu yarışın dışındadır.

Peygamberlik makamı çalışarak elde edilen bir makam değildir.

Ama insan olarak peygamberler de geçilebilir.

Sevgili peygamberimizin eşi, Hazreti Aişe annemiz, bir koşu yarışında sevgili peygamberimizi geçmiş, birinde de kaybetmiştir.

Hazreti Aişe validemiz (Allah ondan razı olsun) anlatıyor:

“Peygamber aleyhisselam, benimle yarıştı ve ben onu geçtim. Daha sonra ben biraz şişmanlayınca yine benimle yarıştı o beni geçti ve ‘Bu benim başarım, daha önce senin başarının karşılığıdır’ buyurdu.” (Ahmet, Müsned, Aişe hadisi, Taberani, Mu’cemi Kebir, 23/42 hadis no 125).

Eşinin gönlünü hoş etmek için yapılan bu yarışta eşi onu geçtiğinde sevindiği gibi, o eşini geçtiğinde de berabere kaldık diyerek yine gönlünü hoş etmiştir.

Sevgili peygamberimizin yarışta geçilemeyen devesi Azba’yı bir bedevinin değersiz bir devesi geçtiğinde Müslümanlar çok üzülmüşler ve “Adba’da geçildi” demişler. Bunun üzerine sevgili peygamberimiz:

“Dünyada Allah’ın yükselttiği şeyi, alçaltma hakkı yalnız Allah’a aittir” (Buhari, Sahih, K. Rikak, bab tevazu).

Ölüm saatimizin değişmeyeceğine imanımızı sağlamlaştırırsak,

Rızkımızın dağıtımının Allah tarafından yapıldığına,

Hissemizi elde etmek için çalıştığımıza imanımız tam olursa,

Düşmanın gücü ne olursa olsun, can korkusu da, ekonomik kriz  korkusu da bize engel olamaz. “Allah’ın dediği olur” vesselam.

Bu yazı 11091 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar