Reklam
Reklam
İL MÜDÜRÜ FINDIK ARAŞTIRMA MERKEZİNİ İNCELEDİ

İL MÜDÜRÜ FINDIK ARAŞTIRMA MERKEZİNİ İNCELEDİ

16 Kasım 2023 - 17:15
Reklam

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, Düzce Üniversitesi Fındık Araştırma Merkezini (DÜFAM) ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

İl müdürü yaptığı inceleme ziyaretinde, Düzce Üniversitesi Fındık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Öğr. Üyesi Şemsettin Kulaç'tan araştırma merkezi hakkında bilgi aldı.

Merkez Müdürü Doç. Dr. Öğr. Üyesi Şemsettin Kulaç verdiği bilgide “bölgemizde ve ülkemizdeki fındık üreticilerimize ulaşmak, onlara eğitimler vermek, sorunlarını gidermek, fındık üretiminde verimi artırmak, makineli fındık tarımına geçişi hızlandırmak, küresel iklim değişikliğinin fındık üretimine verebileceği muhtemel zararları önceden tespit edip önlem almak ve modern fındık tarımını yaygınlaştırmak merkezin amaçlarındandır" diye konuştu.

Merkezin ana binasının Akçakoca Arabacı köyünde olduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Kulaç, eğitimler ve uygulamaların, bina ve çevresindeki Düzce Üniversitesi'ne tahsisli fındık bahçelerinde yapılacağını dile getirdi. Ürün geliştirmeye yönelik çalışmaların ana binadaki laboratuvarlarda gerçekleştirileceğini söyleyen Kulaç, Merkezin bilimsel araştırmalarının ise Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi binasındaki DÜFAM Laboratuvarlarında, Orman Fakültesi seralarında, Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (DÜBİT) yürütüleceğini sözlerine ekledi.

İnceleme ziyaretinde Merkez Müdürü Doç. Dr. Öğr. Üyesi Şemsettin Kulaç ve Ar-Ge ve Projeler Koordinatörü Engin Çavuş'tan bilgi alan İl müdürü Uzun Fındık Araştırma Merkezinin bölgenin önemli geçim kaynağı olan fındığın bilimsel çalışmalar ile gerek veriminin arttırılması gerekse de yeni çeşitlerin geliştirilmesi ve yetiştirilmesi için katkı sağlamasının üreticiler ve bölge adına önemli olduğunu belirtti.

Bu haber 367 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ormancılara SİBERAY bilgilendirme eğitimi verildi.
Ormancılara SİBERAY bilgilendirme eğitimi verildi.
MEMLEKET İŞİ GÖNÜL İŞİ
MEMLEKET İŞİ GÖNÜL İŞİ