Reklam
Reklam
Prusias ad Hypium Antik Kenti Tiyatrosunda Dionysos Kült Mekanı...

Prusias ad Hypium Antik Kenti Tiyatrosunda Dionysos Kült Mekanı Olduğu Belirlenen Bir Yapı Açığa Çıkarıldı

18 Kasım 2023 - 14:35

Prusias ad Hypium Antik Kenti Tiyatrosunda Dionysos Kült Mekanı Olduğu Belirlenen Bir Yapı Açığa Çıkarılmıştır.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Düzce Konuralp Müze Müdürlüğü Başkanlığında ve Düzce Belediye Başkanlığının destekleri ile 2013 yılından bugüne kesintisiz olarak devam eden Prusias ad Hypium Antik Kenti Tiyatrosunun kazı çalışmalarında, Dıonysos Kült Mekanı olduğu belirlenen bir yapı ortaya çıkarıldı.

Mozaik Tabanlı Oda Tarihe Işık Tutuyor…

Prusias ad Hypium Antik Kenti Tiyatrosunun portiko bölümünün bulunduğu üst tarafta tiyatro aksının tam ortasına denk gelecek şekilde mozaikli bir yapı ortaya çıkarıldı.

Bu oda yapısının iç duvarlarının kalın bir harç tabakası üzerine mermer plakalar ile kaplı olduğu ve odanın kuzey güney yönünde dikdörtgen planlı geliştiği belirlenmiştir. Odanın kuzeyinde, iç tarafa doğru bir platform temeli görülmüştür. Tüm oda ince işçilik kullanılarak, beyaz, mavi, sarı, yeşil ve kahverengi tesseralardan oluşan bir mozaik taban ile kaplıdır.

Geometrik desenler ile bezeli mozaik, kenarları daha büyük ve renkli tesseralardan oluşan bir çerçeve şeklinde yapılmıştır. Mozaiğin ortasında ise daha küçük tesseralar ile yapılan dörtgen çerçevenin iç tarafında bir sahne canlandırılmıştır. Bu sahnede ortada duran çam ağacının iki yanında ağaca bakar şekilde duran 2 tane aslan ile yine ağacın dallarına (sağ tarafta) davul- tympanum, (sol tarafta) pan flütü asılı olarak betimlenmiştir.

Mozaikte canlandırılan davul ve flüt betimlemeleri ile oda içerisinden çıkan bazı eserler buranın Dionysos Kült Mekanı olduğunu göstermiştir.

 

+2

Tüm ifadeler:

2626

Bu haber 997 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DÜZCE BELEDİYE BAŞKANI ÖZLÜ'DEN BAŞKAN ALBAYRAK'A TEBRİK ZİYARETİ
DÜZCE BELEDİYE BAŞKANI ÖZLÜ'DEN BAŞKAN ALBAYRAK'A TEBRİK...
Spor Tesislerine Teşekkür Belgesi Veriliyor.
Spor Tesislerine Teşekkür Belgesi Veriliyor.