Reklam
Reklam
SGK, o kişilere tek seferlik 2 bin TL verecek: 5 yıl içinde...

SGK, o kişilere tek seferlik 2 bin TL verecek: 5 yıl içinde almayan hakkını kaybedecek!

SGK, şartlarını yerine getirenlerin vefatı halinde belirlenen kişilere 2 bin TL ödeyecek. Bu hakkı 5 yıl içerisinde kullanmayanlar hakkını kaybedecek. İşte detaylar...

08 Aralık 2023 - 17:22
Reklam

SGK, sigorta primi ödeyen veya ödemiş olan vatandaşların ölümü halinde, yakınlarına cenaze yardımı adı altında bir miktar ödeme yapıyor.

2023 yılında, bu yardımın tutarı 2.054,00 Türk Lirası olarak belirlenmişti. Bu yardım, ölen kişinin yasal varislerine tek seferlik olarak ödenmekte ve cenaze giderlerinin karşılanmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Cenaze yardımı, SGK’nın sigortalıların ölümü durumunda ailelerine sunduğu mali desteğin adıdır. Bu yardım, vefat eden kişinin sigorta durumuna ve SGK ile olan bağlantısına göre farklılık gösterebilir.

CENAZE YARDIMI KİMLERE ÖDENİR

Cenaze yardımı, vefat eden kişinin birinci dereceden yakınlarına ödenir. Bu kapsamda;

Eş,

Çocuklar,

Anne-baba,

Kardeşler gibi yakınlar başvurabilir.

Eğer ölen kişi evli ise, ilk başvuru hakkı eşindedir. Evli olmayan kişilerin ölümü halinde ise anne, baba veya kardeşler başvurabilir.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Cenaze yardımı için başvurular, SGK’ya yazılı bir şekilde yapılır. Başvuruların, ölümün gerçekleştiği tarihten itibaren belirli bir süre içinde yapılması gerekir. Ayrıca, geçmişe yönelik başvuru yapma imkanı da vardır.

CENAZE YARDIMI NASIL ÖDENİR?

SGK, cenaze yardımı ödemelerini hak sahiplerine yapar. Eğer yasal varislerden hiçbiri yoksa, cenazeyi defneten gerçek kişilere, durumlarını belgelemeleri koşuluyla ödeme yapılır.

Bu haber 539 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ormancılara SİBERAY bilgilendirme eğitimi verildi.
Ormancılara SİBERAY bilgilendirme eğitimi verildi.
MEMLEKET İŞİ GÖNÜL İŞİ
MEMLEKET İŞİ GÖNÜL İŞİ