Reklam
Reklam
BAKAN YUMAKLI: TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ 28 AĞUSTOS’TA FINDIK...

BAKAN YUMAKLI: TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ 28 AĞUSTOS’TA FINDIK ALIMINA BAŞLAYACAK

15 Ağustos 2023 - 15:38

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı 21 Ağustos itibariyle Toprak Mahsulleri Ofisi fındık alım yerlerinin açılacağını belirterek “28 Ağustos'tan itibaren fındık alımı başlamış olacak. Gerektiği kadar gerektiği yerde alım yerlerini açacağız” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim YUMAKLI, çeşitli programlara katılmak üzere Ordu ve Giresun’a gitti. Bakanın programına Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet GÜLDAL da eşlik etti.

Perşembe ilçesinde bir üreticiye ait fındık bahçesinde üreticilerle bir araya gelen Bakan YUMAKLI, fındık alımına ilişkin açıklamalarda bulundu. Fındık alım fiyatlarının beklentileri karşıladığını belirten YUMAKLI “Levant grubundaki ürünler için 82,5 lira ve Giresun kategorisindekiler için de 84 liraya ek olarak 2,7 liralık bir desteğimiz var üreticilerimize. Bunlarla birlikte 3 dolar 20 cent civarında tamamen beklentiler ışığında oluşturulmuş bir fiyat. Biz buradaki memnuniyeti görüyoruz ve bizler de memnun oluyoruz. İnşallah aynı şevkle buradaki üreticilerimizin üretmelerine devam etmelerini istiyoruz." dedi.

Bakan YUMAKLI, Cumhurbaşkanı ERDOĞAN'ın her zaman için "Fındık üreticisinin emeğini ve alın terini biz yere düşürmeyiz." dediğini dile getirerek, "Depremin ülkemizde çok ciddi etkisi var, biliyorsunuz. Böyle olduğu halde bu alın terini, bu emeği yere düşürmemek adına Sayın Cumhurbaşkanımızın fındık fiyatlarıyla ilgili talimatları gerçekten herkeste bir memnuniyet oluşturdu. Allah razı olsun hem Sayın Cumhurbaşkanımızdan hem de bunu üretenlerden” ifadelerini kullandı.

"Gerektiği kadar gerektiği yerde alım yerlerini açacağız"

Bakanımız YUMAKLI, fındık fiyatlarının açıklanması sonrası herkesin merak ettiği konunun alım şekilleri olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

21 Ağustos itibarıyla Toprak Mahsulleri Ofisi alımla ilgili kendi alım yerlerini açmış olacak. 28 Ağustos'tan itibaren de alıma başlamış olacak. Gerektiği kadar gerektiği yerde alım yerlerini açacağız. Özellikle alım yapılırken fındıkla alakalı nem problemi olmaması için biz üreticilerimizin kurutma hususunda çok dikkatli olmalarını özellikle istirham ediyoruz. Bu hem kendileri için hem de ülke ekonomisi için önemli.”

YUMAKLI, satış fiyatı konusunda da üreticileri uyararak “Toprak Mahsulleri Ofisinin açıklamış olduğu fiyat referans fiyatıdır. Dolayısıyla biz üreticilerimizin bunun altında bir fiyatla satmalarını istemiyoruz. Bu konuda da eğer çok acil bir durum yoksa, üreticilerimizden bu fiyatın altında herhangi bir fiyattan ürünlerini satmamalarını özellikle istirham ediyoruz." dedi.

Bakanımızla birlikte fındık bahçesinde Ordulu üreticilerle bir araya gelen Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL da fındık alımı için hazırlıkların tamamlandığını belirterek “Ordu’da Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim YUMAKLI’nın teşrifleriyle üreticilerimizle bir araya geldik, alım öncesi değerlendirmelerde bulunduk.” dedi.

Daha sonra Giresun’a hareket eden Bakan YUMAKLI ve Genel Müdürü GÜLDAL burada Giresun Ticaret Borsası Lisanslı Deposunu ziyaret ederek üretici temsilcileriyle düzenlen toplantıya katıldılar.

Genel Müdürü GÜLDAL toplantı sonrası yaptığı değerlendirmede “ Bakanın programı kapsamında Lisanslı fındık depolama tesisini ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Giresun Ticaret Borsası’nda özel sektör temsilcileri ve STK’lar ile bir araya gelerek alım öncesi istişarelerde bulundu.

Bu haber 1430 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti Yığılca Belediye Başkanı Selami Savaş'tan Akçakoca İlçe Başkanlığına Ziyaret
AK Parti Yığılca Belediye Başkanı Selami Savaş'tan Akçakoca...
Maseter Botoks Tedavisi Yüzleri Güldürüyor
Maseter Botoks Tedavisi Yüzleri Güldürüyor