Reklam
Reklam
Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama...

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi’nden Api Turizm Faaliyetleri

11 Haziran 2024 - 17:41

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM), arıcılık turizmi olarak bilinen api turizm faaliyetlerine ve Yığılca Hoşaoflu mevkiinde bulunun arılığı ile Düzce’nin doğal güzelliklerini ve yerel arı ekotipini api turizm kapsamında tanıtmaya devam ediyor.

Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi yaptığı açıklamada, “Ülkemizde yeni bir alan olan api turizmin amacı bal arısı çerçevesinde çevre bilincini ve doğa sevgisini her yaştan bireye aktarmak ve bu aktarımın sürdürülebilir olmasını sağlamaktır. Buna ilaveten Düzce ili genelinde ve hatta Türkiye’de api turizm bilincinin artması kırsal kalkınma adına da bir kalem oluşturarak arıcılarımızın gelişimini sağlayacaktır. Almanya, Slovenya, Romanya, Polonya, İngiltere ve Mısır gibi ülkelerde oldukça popüler olan api turizmin ülkemizde de gelişmesi ve önünün açılması ve yeni bir gelir kapısı olarak kırsal kalkınmada yerini alması hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Bu amaç doğrultusunda Düzce ilinin kestane ve orman gülü balı ile “Yığılca Balarısı Ekotipi’ni” tanıtmak için her yıl 7’den 70’e yerli ve yabancı turist DAGEM arılığında misafir edilmektedir. Son altı ayda iki yüzün üzerinde yerli ve yabancı misafir DAGEM arılığında ağırlanmıştır. Gelen misafirler ilk defa bal arılarını yakından görme ve arılıkta kovan açarak bire bir temel arıcılık deneyimini edinme fırsatı yakalamışlardır. Arıcılık deneyiminin yanı sıra DAGEM ekibi tarafından kendilerine apiterapi ile ilgili bilgiler verilmiştir.” ifadelerinde bulundu.

Türkiye’nin önemli bir api turizm merkezi olma kapasitesine sahip olduğunu belirten Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi, bu kapasitenin apiterapi ile birleştirilerek Düzce ilinin turizmine önemli bir ayrıcalık sağlayabileceğini de açıkladı.

Ek küçük resmi

Ek küçük resmi

Ek küçük resmi

Ek küçük resmi

Ek küçük resmi

 

 

Bu haber 287 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti Yığılca Belediye Başkanı Selami Savaş'tan Akçakoca İlçe Başkanlığına Ziyaret
AK Parti Yığılca Belediye Başkanı Selami Savaş'tan Akçakoca...
Maseter Botoks Tedavisi Yüzleri Güldürüyor
Maseter Botoks Tedavisi Yüzleri Güldürüyor