Reklam
Reklam
“II. Sahne Sanatları Günleri” Kapsamında Yaratıcı Drama ve...

“II. Sahne Sanatları Günleri” Kapsamında Yaratıcı Drama ve Yaratıcı Okuma Atölyeleri Gerçekleştirildi

11 Haziran 2024 - 17:38

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü tarafından düzenlenen “II. Sahne Sanatları Günleri” kapsamında, Hürriyet Ortaokulu 5/B sınıfı öğrencileriyle dört yaratıcı atölye çalışması gerçekleştirildi.

Etkinliklerde, çocukların yaratıcılıklarını geliştirmek, empati duygusunu pekiştirmek ve sosyal becerilerini artırmak amaçlandı. Öğr. Gör. Naciye Aksoy’un yönetiminde gerçekleştirilen "Kırmızı Saçlı Mercan" ve “Yerinde Ben Olsam” adlı yaratıcı drama atölyelerine, 10-11 yaş grubundan 16 öğrenci katıldı. Bu atölyelerde, zorbalık, farklılıklar, problem çözme ve empati gibi anahtar kavramlar üzerinde duruldu. Katılımcılar, dil ve iletişim becerilerini geliştirme, bedensel ve sözel ifade güçlerini artırma yönünde çalıştı. Empati duygusu ve karşılıklı anlayışın önemine vurgu yapılan atölyelerde, öğrenciler öfke duygusunu anlama ve başa çıkma yöntemleri üzerine yoğunlaştı. Drama aktiviteleriyle öğrendiklerini pekiştiren öğrenciler, teorik bilgileri pratik uygulamalarla birleştirdi.

Dr. Öğr. Üyesi Pınar İnceefe ve Dr. Öğr. Üyesi Hatice Şaşmaz tarafından yönetilen "Düşün Taşın, Peki Ya Kışın?" ve “Frederick ve Fareler Topluluğu” adlı okuma atölyelerine ise yine 10-11 yaş grubundan 16 öğrenci katıldı. Bu atölyelerde çocuklar, Leo Lionni’nin “Frederick” adlı öyküsünü okudu ve tartıştı. Topluluk, iş ve sanat konuları üzerine düşünme, tartışma ve örnekler verme becerileri üzerinde duran atölyelerde, çocuklar sınıf ve okul gibi toplulukların parçası olarak nasıl katkıda bulunabileceklerini keşfetti. Hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını geliştiren aktivitelerle öykü üzerine düşüncelerini genişleten öğrenciler, yaratıcı düşünme yetilerini pekiştirdi. Hürriyet Ortaokulu’nda düzenlenen bu yaratıcı atölyeler, çocukların dil ve iletişim becerilerini, empati yetilerini ve yaratıcılıklarını geliştirerek, kişisel ve sosyal gelişimlerine önemli katkılarda bulundu. Hem eğlenceli hem de öğretici içeriğiyle dikkat çeken etkinlikler, öğrencilerin farklı düşünme biçimleri ve bakış açıları kazanmalarına olanak sağladı.

Ek küçük resmi

Ek küçük resmi

 

 

Bu haber 299 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti Yığılca Belediye Başkanı Selami Savaş'tan Akçakoca İlçe Başkanlığına Ziyaret
AK Parti Yığılca Belediye Başkanı Selami Savaş'tan Akçakoca...
Maseter Botoks Tedavisi Yüzleri Güldürüyor
Maseter Botoks Tedavisi Yüzleri Güldürüyor