Reklam
Reklam
“Uluslararası Türk-Gürcü Kültürel İlişkiler...

“Uluslararası Türk-Gürcü Kültürel İlişkiler Sempozyumu’nda katılımcılara tanıtıldı.

01 Kasım 2023 - 13:51
Reklam

Düzce’nin Tarihi, Kültürel ve Turizm değerleri Düzce Üniversitesinin Ev Sahipliğinde gerçekleştirilen “Uluslararası Türk-Gürcü Kültürel İlişkiler Sempozyumu’nda katılımcılara tanıtıldı.

Düzce Üniversitesinin ev sahipliğinde, Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü, Gürcü Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nın kuruluşunun 10. yılı kapsamında, Gürcistan Ankara Büyükelçiliği ve Düzce Gürcü Kültür Derneği iş birliğiyle “Uluslararası Türk-Gürcü Kültürel İlişkiler Sempozyumu” gerçekleştirildi.

27-28 tarihlerinde düzenlenen sempozyuma, Gürcistan Ankara Büyükelçisi Sayın George JANJGAVA, Düzce Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Nedim SÖZBİR, Sokhumi Devlet Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Zurab KHONELİDZE, Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın İlknur AYNAN, yurt içi ve yurt dışından davetli konuklar, akademisyenler, basın mensupları ve öğrenciler, Düzce Gürcü Kültür Derneği ile birlikte Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen Gürcü dernek başkan ve temsilcileri katılım sağladı.

Sempozyumda, İlimizin ulusal ve uluslararası her türlü platformda bilinirliliğinin arttırılması ve tanıtılması amacıyla Müdürlüğümüz koordinasyonunda Düzce tanıtım standı kuruldu. Müdürlüğümüz enformasyon çalışanları tarafından Düzce’nin tarihi, kültürel ve turistik değerleri katılımcılara anlatılarak çeşitli tanıtım materyalleri verildi.

İl Müdürümüz Sayın İlknur AYNAN, Gürcü Kaligrafisi, Düzce Üniversitesi Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğrencileri Kaligrafisi, Gürcü Milli Kıyafetleri, Gürcüce-Türkçe, Türkçe-Gürcüce Tercüme Kitapların yer aldığı sergileri ziyaret ederek ilgilerden bilgi aldı.

Düzce Üniversitesi, yurt içi ve yurt dışından akademisyenler ve araştırmacıların katıldığı sempozyumda, Türk-Gürcü kültürel ilişkileri tüm yönleriyle masaya yatırılarak önemli değerlendirmeler ve bildiriler katılımcılarla paylaşıldı.

 

 

Bu haber 791 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ormancılara SİBERAY bilgilendirme eğitimi verildi.
Ormancılara SİBERAY bilgilendirme eğitimi verildi.
MEMLEKET İŞİ GÖNÜL İŞİ
MEMLEKET İŞİ GÖNÜL İŞİ