Reklam
Reklam
YIĞILCA’DA 20 MAYIS DÜNYA ARI GÜNÜ KUTLANDI

YIĞILCA'DA 20 MAYIS DÜNYA ARI GÜNÜ KUTLANDI

21 Mayıs 2024 - 19:00

Yığılca İlçesinde bulunan Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezinde (DAGEM) yapılan program ile 20 Mayıs Dünya Arı günü kutlandı.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından desteklenen "Kovanda Arı Yığılca'da Hayat Var" Kırsal Kalkınma Destekleme Projesi kapsamında 20 Mayıs Dünya Arı günü vesilesiyle düzenlenen programa Düzce Valisi Selçuk Aslan, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, İl protokolü ve vatandaşlar katılım sağladı.

Program öncesinde, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun ve protokol üyeleri; Dünya Arı Günü karma etkinlikleri kapsamında düzenlenen; Arıcılık Programı Öğrencisi Resim Sergisi, Dünya Arı Günü Resim Sergisi, Bal Mumu Atölye Çalışması, Ebru Sanatı Atölye Çalışması ve çocuklar için serbest etkinlik programlarını ziyaret etti. Daha sonra programa geçildi.

Bölgede bulunan arıcılara çeşitli desteklemelerin yapılacağı projenin tanıtımında konuşan YÖK Başkanı Özvar, “Üniversitelerimiz bir taraftan üretimin ve teknolojinin temellerini oluşturan bilimsel çalışmaları ve eğitim faaliyetleri yürütürken, diğer taraftan da sosyal kültürel be entellektüel gelişime katkı sağlarlar. YÖK olarak bizde üniversitelerin bu çok katmanlı yapılarını dikkate alarak okullarımızı rekabetçi, yenilikçi, ekonomik ve sosyal gelişimi açık kurumlar haline getirmek için büyük bir gayret içerisinde olduğumuzu belirtmek isterim. Geliştirilen projenin diğer boyutunu gençler, kadınlar ve işsizler gibi dezavantajlı grupların desteklenmesi oluşturmaktadır. Bu gruplara mensup bölge insanının istihdama dahil edilmesi ülkemiz adına sevindirici bir gelişmedir" şeklinde konuştu.

Dünya Arı Günü'nü kutlayan Düzce Valisi Selçuk Aslan, “Yığılca balı, arısı Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından takip edilen teşvik edilen bir gen türü. Bunun korunması amacı ile bugün benimde şu anda dönem başkanlığını yaptığım MARKA tarafından desteklenen Kovanda Arı Yığılca'da hayat var projesinin Dünya arıcılık gününde lansmanını yapıyoruz. Yığılca arısını geliştiriyor, çeşitli çalışmalarla destekliyoruz" dedi. Düzce Valisi Aslan etkinlikte emeği geçen kurumlara ve personellere teşekkür ederek, başarı temennisinde bulundu.

Programda Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir ve Arıcılık Araştırma Merkezi sorumlusu Meral Kekeçoğlu'da proje ile ilgili yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Proje çerçevesinde bölgede bulunan arıcılık yapan çiftçilere arı kovanı, arı, üretim öncesi ve sonrası gerekli malzemeler ile ilgili desteklemelerde bulunuldu.

Marka tarafından desteklenen, Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezince (DAGEM) yürütülen, Düzce Valiliği, Düzce İl Özel İdaresi, Yığılca Kaymakamlığı, Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve diğer paydaşların ortak olduğu proje ile Yığılca'da arıcılığın geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Bu haber 196 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DÜZCE BELEDİYE BAŞKANI ÖZLÜ'DEN BAŞKAN ALBAYRAK'A TEBRİK ZİYARETİ
DÜZCE BELEDİYE BAŞKANI ÖZLÜ'DEN BAŞKAN ALBAYRAK'A TEBRİK...
Spor Tesislerine Teşekkür Belgesi Veriliyor.
Spor Tesislerine Teşekkür Belgesi Veriliyor.