Reklam
Reklam
HZ.ÖMERİN BASRAYA VALİ TAYİN ETTİĞİ EBU MUSA EL EŞARİYE...
Bahadır KIBRIS

Bahadır KIBRIS

BAKIŞ AÇISI

HZ.ÖMERİN BASRAYA VALİ TAYİN ETTİĞİ EBU MUSA EL EŞARİYE MEKTUBU.

05 Temmuz 2017 - 19:45

   1-Adaletle hükmetmek,ilahi bir emir ve Rasülünün uyulması gereken sünnetidir.
       2-Eğer önünüze bir dava gelirse ,onu dikkatle muhakeme ediniz ve hükmü mutlak surette uygulayınız.Çünkü en doğru kararlar bile hükmü uygulanmadıkça boşunadır.
        3-Her iki tarafa eşit muamele etki ,fakirler adaletinden şüpheye düşmesin.Zalimlerde her hangi yanlış bir zanna kapılmasın.
         4-Delil getirme görevi suşlayanındır.Aksi takdirde zanlı yeminle beraat eder.
           5-Taraflar mahkeme dışında  anlaşabilirler.Ancak anlaşmaları İslami emir ve yasakları ihlal edemez.
            6-Sarih vakalarda bile muhakemenin tekrarlanması yasaklanmamıştır.Çünkü ydnixen dava görmek adaletsizlikte ısrar etmekten daha iyidir.
            7-Bir mesele hakkında Kur'an ve sünnetten açık bir delil yoksa, benzer olaylarda kıyasla sonuca var.Her şeyi dikkate aldıktan sonra  vereceğin hüküm Hakka en yakın ve Allaha sevgili olacaktır.
           8-Şikayet sahibine delil toplaması için süre ver.Eğer bu süre sonunda davasını ispatlayamazsadece davayı düşür.
            9-Ahlaksızlık sebebiyle bedenen cezalandırılmış olanlar(meclud fi- hadd) veya yalancı şahitlik yaptıkları tespit edilmiş olanlar hariç bütün Müslümanların şehadeti makbuldür.Kişinin hısım ve akrabalarının şahitliği kabul edilemez.
            10-Hakim mağrur tavırlı olmamalı ve gerçeğin söylenmesi karşısında tatmin olmamış bir görünüm sergilememelidir.Allah her şeyi bilendir,işitendir ve kişi O' nunla olan muhasebeden kendisini kurtarmalıdır.
          İslàm Hukuku hiç kimseyi hatasız ya da hata yapmama konusunda aciz kabul etmez.Bundan dolayı Hz Peygamber çok dikkatli idi.Kendisi ile ilgili Şahsi davaların bile görülmesini temin etti.
           Efendimiz Sav.İnsanın canının, malının ve şerefinin kutsal olduğunu belirtmiştir.Hukuk evrensel bir kavramdır.Adalet  arayanlar adaleti sokakta değil İslàmda Arasınlar.Her Cuma namazın da. Hocalarımızın  Hutbenin sonun da okudukları son ayeti iyi dinleyip anlasınlar.Hukuk önünde herkes eşit olmalıdır.Adamına göre adalet olmaz.
           Allah CC.Kur'anda Nahıl süresi Ayet 90.da bakın ne buyurmuş;Allah muhakkak ki ADALETİ  İYİLİĞİ yakın akrabalara bakmayı  emreder.Her türlü kötülüğü fuhşiyatı nehyeder yasaklar tutarsınız diye size öğüt verir.
Tabiki burada ayetin tamamına göre amel etmeliyiz.
            Unutmayalım ki DÜNYA NIN Ve Bütün insanlığın Kaynağını Kur' an ve sünnetten alan Hz.Ömerin ADALETİNE ihtiyacı vardır.Yeryüzünde Zalimlerin uyguladıkları ZULÜM yüzünden nice insanlar KAN ,GÖZYAŞI ,VAHŞET VE ZULÜM ALTINDA inim inim inlemektedirler.
         MAZLUMLAR AYAĞA KALKMADAN ZALİMLER DİZ ÇÖKMEZ.
            Efendimizin hayatı boyunca vermiş olduğu mücadele Zalimlere karşı Hakları yenen mazlumların yanında yer almasıdır.Kur'an nizamı ve ilahi adalet yeryüzünde hakim oluncaya kadar ila nihaye mücadele etme dileğiyle  Allaha emanet olunuz.

Bu yazı 3334 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 3 Yorum
Reklam

Son Yazılar